18 år siden

Hvem sagde skyld følelse!!

Blæksprutte arme og mange...
Racuelle Hei...
6 år siden
Bornholm1
Michala Esch...
16 år siden
Nyt land
Christian Ba...
10 år siden
Katten, sofaen og jeg
Carsten Cede...
9 år siden
Jamen det var jo sjovt
Kellany Bram...
11 år siden
Når lykken holder ferie.....
Marlene Gran...
12 år siden
8 års fødselsdag.
Peter
11 år siden
Uhm ... Efterårets kryb o...
Mikala Rosen...
12 år siden
Barndomsdrømme - Kasper L...
Kasper Lund ...
8 år siden
Første kritik godt modta...
Bella Donals...
8 år siden
Pizza
Kenny Raun (...
12 år siden
Højskolehjemkomst.
Hanna Fink (...
11 år siden
dating.
Ruth Christe...
8 år siden
Den onde nydelse
Regitze Møbi...
10 år siden
Ferieafslutning
Hanna Fink (...
11 år siden
Kære
Halina Abram...
7 år siden
SSO - stress
RachelBlack
11 år siden
Så blev jeg et telt-menne...
Michala Esch...
16 år siden
Kærligheds og chili
Kenny Raun (...
12 år siden
En god aften
Bastian
12 år siden
Skulpturer blev færdige
Poul Brasch ...
12 år siden
Livet er en rejse
Salomon
10 år siden
En aften med oplæsning, v...
Olivia Birch...
10 år siden
Lidt om livet.
Hanna Fink (...
7 år siden
Karmacowboybukser og andr...
Olivia Birch...
10 år siden
Tømmer lige rygsækken.
Neola
3 år siden
Nye chili
Kenny Raun (...
10 år siden
Kommunikation!
Racuelle Hei...
9 år siden
Tredje døgn jeg ikke har sovet , jeg er afkræftet jeg er træt , jeg er lammet helt ind i min sjæl .
Måtte i nat tage til vagt lægen , har en tid haft problemer med mit hjerte , i nat tog det til , jeg troede jeg skulle dø .
Jeg fik noget medicin , og ubehaget tog af , .
Lægen kunne se jeg var i en elendig forfatning , og spurte ind til mig .
Og jeg kollapsede bare , det hele kom som en synd flod , væltende , ord, tåre , vrede saven og smerten .
Tanken der havde strejfet mig , om at gøre en ende på mig og mine børns smerte , for altid . Og det raseri , jeg havde følt over at han havde kunne slå mig sådan til jorden , at den tanke havde strejfet mig .
Tanken om at jeg for evig tid ville give ham noget at føle skyld over .
Lægen lyttede lod mig græde ,skælde ud , og føle smerten .
Forsikrede mig om at alt nok skulle blive beder og For en kort stund følte jeg mig en smule lettet .
Fik tilbudt at få lidt at sove på , men jeg afslog det , for jeg har mine børn jeg skal være her for . Huskede mig på mit hjerte , og de problemer det havde og det er vigtig jeg finder ro .
Jeg kan ikke kende mig selv i alle de her tanker og følelser .
For jeg elsker jo livet så inderlige meget , og jeg vil så inderlige gerne leve det fuldt ud , måske er det hvad jeg gør lige nu , for livet er jo baseret på godt og ondt og er det ikke ude på livets yder kanter , hvor vi som mennesker udvikler os , får de erfaringer der vil bære os vider i livet , fylde det med indhold .og gøre os lykkelige .
Lige nu er jeg ved at udvikle mig lære for livet ,noget der vil gøre mig stærk . Men jeg kan ikke se det , jeg kan kun mærke vreden og raseriet , over at han i den grad har styret mit liv mine børn og jeg ud i et kaos , og der holder han mig /os i et jern greb at smerte .
HAN har fra taget mig styrken og evnen , til at tage magten over mit liv lige nu , jeg er handlings lammet , går rundt i en sæbe boble , magtesløs frustreret og ulykkelig
GID FANDEN MÅ TAGE HANS SYGDOM.

Alt dette er som en kæmpe blæk sprutte , der med sine stærke arme griber ud og tager et kvælende tag i alt hvad det kan få fat på .
Mine drenges lære ringede i går dybt bekymret , over at se mine børn en den tilstand de var i . at se dem være enten apatisk , eller udad reagerende , måtte forklare hvad det var for et kaos der udspillede sig i deres liv lige nu .det gjorde mig så harm .
Min mindste søn blev sendt hjem , opløst i tåre .
Og han fortalte mig om den smerte han havde , at han savnede HAM , at han Følte sig skyldig , at han følte han igen havde mistede sin far , for det var hvad HAM var for ham .og hans tåre kom bare stille, og mit hjerte blev endnu mere knus .
Min ældste der har AD/HD kom også hjem , med et tomt ulykkelig blik , jeg kender det blik , og jeg ved han er som en tidsindstillet bombe , at intet skal der til før han eksploder , og han sad bare der på sengen og græd , fortalte mig han ligeså godt kunne opgive , for det menneske der for første gang havde givet ham troen på at han havde en fremtid , med et indhold , var ikke længer i hans liv .
Jeg havde ingen ord til dem jeg kunne holde om dem , tørre deres tåre bort , håbe på at mine smerte ikke kunne ses eller følelses .
Men de er børn og de læser mig , jeg er forsvarsløs , jeg er hjælpeløs .
Min datter bliver kold , hun er kun 11 år , hun bliver konkret i hendes ord , og som en voksen , siger hun blot . “Han vil ikke os ..ja synd for ham “
Jeg ved hun har ret , men de ord skal ikke komme fra hende de skal komme fra mig men jeg kan ikke finde dem .
HAM taler om skyldfølelse
Det her !
Det der sker Lige nu og her i mit liv er
Skyldfølelse i sin meste rendyrket ,dræbende og alt fortærende form .
Hvem sagde Skyldfølelse.?!!
Men jeg er en overlever , og jeg er en der tror på at livet er smuk
Og en dag vil jeg kunne rejse mig løfte ansigtet igen ,og mærke styrken .
Men i mit hjerte og i min sjæl , hos mine børn
Vil for altid være et ar

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hvem sagde skyld følelse!! er publiceret 11/12-2006 09:12 af RosenQ.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.