20 år siden

Danmarks lækreste læge!

Jeg hader - Kasper Lund.
Kasper Lund ...
8 år siden
Kreativitet overtager
Christacia
10 år siden
Nørrebroske minder.
Rudi Kouring...
9 år siden
Split mig ad - Kasper Lun...
Kasper Lund ...
8 år siden
Hvorfor ikke...
Liza Abildsk...
10 år siden
Kære natbog (V) - at være...
Olivia Birch...
10 år siden
Klods om benet
Jette Peters...
8 år siden
Sommer
Hanna Fink (...
8 år siden
Lyden af livet
Hannah White...
9 år siden
Så kom der en Lille-bebs.
Michala Esch...
15 år siden
Romanprojekt, kunst, bog ...
Shirley Anke...
11 år siden
Mit lys brænder
Tine Sønder ...
11 år siden
Min røvfattige søster
Flickarocks
10 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
Fuglene
Hanna Fink (...
12 år siden
En aften med oplæsning, v...
Olivia Birch...
10 år siden
Og patterne er blevet læn...
Neola
4 år siden
Ryddedag
Sunstar31
10 år siden
Adfærd, og dens magt.
Junior Chris...
4 måneder, 26 dage siden
Hvem fortjener blomsten?
Racuelle Hei...
9 år siden
Nyt år
Martin Micha...
5 år siden
Problemer?
EmmaBechh
11 år siden
Før eller siden. Men det ...
Marlene Gran...
12 år siden
Skulle til lægen i dag, for at få svar på blodprøverne. Hos en eller anden læge der hedder "Kasper".(Åh åh, altså en læge af hankøn?!)

Thomas var så sød at hente mig fra arbejde, og mens jeg ventede på han skulle komme - ville jeg lige gå ned og tage en kop kaffe med pizzaguy.
I det jeg drejer om hjørnet - sidder pizzaguy og...... RICKY ved et bord og snakker. Jeg får øjenkontakt med Ricky, og han smiler helt vildt. (Smelte,smelte,smelte, smelte.....!)

Da jeg ligesom ER vadet ind, kan jeg ikke så godt vende om om gå uden at have købt noget. Så jeg vælger at gå linen helt ud; bestiller en kop kaffe og slår mig ned over for Ricky.
(Fuck hvor er han HOT!!!!! Seriøst, han ER den lækreste fyr jeg NOGENSINDE har set!)
Prøver at virke SÅ cool, men kan mærke de røde stress prikker begyndte at komme frem på min hals og mit bryst! (FUCK)
Men Ricky er tilgengæld super cool.

"Ja, sæt dig ned og få en kop kaffe og 7-8 smøger"
(Åhhhh hvis du vidste hvor meget en smøg ville glæde mig lige nu)

Pizzaguy fortæller jeg er stoppet med at ryge,og Ricki fortsætter " Det er jeg også.. 8 gange!"

Vi sidder der lidt, og Ricky kan tydeligvis godt sige andet end "hej".

Jeg - tilgengæld, var en spade!
Jeg var en usikker latterligt ikke-ryger spade, der sagde de forkerte ting, kiggede de forkerte steder hen - og smilede alle de forkerte smil!

Alt selvtillid,kækhed og flirt må jeg have tabt på vejen fra boghandlen og ned til pizzariaet for jeg var SLET IKKE tiltrækkende eller charmerende.

Fik dog sneget min Bali tur ind i samtalen, da de spurgte hvorfor jeg skulle til lægen " Jeg skal vacineres mod Malaria...!"

Nå, men Thomas hentede mig - og jeg forlod bordet.
Vi kørte til lægen, og mens vi ventede siger Thomas for sjov " Det kan være det er en lækker læge"
Jeg slår det hen med at der kun findes lækre læger i amerikanse tv- serier.

Vi fordriver tiden med at læse i "Rejsen rundt i Bali" - og pludselig bliver mit navn kaldt op.

Jeg flyver op fra stolen, og vælter bogen ned, mens jeg skriger "Ja! Her!" hvorefter jeg nærmest stivner midt på gulvet.

OH
MY
GOD...

HALLO MR. HOT HOTTERE HOTTEST KASPER - LÆGE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Er der nogen derude der har en læge i Valby der hedder Kasper, så er jeg DYBT misundelig! )

Hele dagen har jeg gået med røde øre og tænkt over at en eller anden læge (af hankøn) skulle mærke mig alle mulige steder - og se min lille røv hoppe rundt i G-streng mens han sprugte til min vandladning og blæreproblemer - og så sidder jeg over for en ultamativ hotti!

(U)heldigvis havde han ikke fået noget at vide fra min egen læge, så han anede ikke helt hvorfor jeg var der. (??) Men kunne se at blodprøverne var helt fine..
(RØR NU VED MIG; LÆKRE LÆGE!)

Ej, i virkeligheden ville jeg nok have haft det ret underligt hvis jeg skulle have smidt tøj osv. Havde jo slet ikke forberedt mig mentalt på at hr. Kasper kunne være LÆKKER!

Hmm, måske man skulle skifte læge, og så håber på man aldrig mere nogensiden fik brug for en gynækologisk undersøgelse?!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Danmarks lækreste læge! er publiceret 20/07-2005 19:13 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.