19 år siden

Desperat single

23 år - derfor naiv - Kas...
Kasper Lund ...
9 år siden
Om at være tanketyven
Merida Dunbr...
6 år siden
At skue hunden på hårene
CamillaJe
12 år siden
Den skjulte mening.
Liza Abildsk...
10 år siden
Tanker
Racuelle Hei...
7 år siden
Sommerferie i Danmark
Marie-Christ...
8 år siden
Dagen tiltaget med 49 min...
Hanna Fink (...
10 år siden
Tiden er går
Halina Abram...
7 år siden
Fuglene
Hanna Fink (...
12 år siden
Næste stop: skriverefugiu...
Syrene Hvid
6 år siden
Endnu en - Kasper Lund
Kasper Lund ...
8 år siden
Kaos, vrede og kærlighed
Line Ley Jen...
5 år siden
Sulten?
Kellany Bram...
12 år siden
At skrive mig ud af tinge...
Bastian
12 år siden
Er der en mening?
Jønsse
9 år siden
Driving home for Christma...
Camilla Rasm...
8 år siden
Hopeless..
MysteriousGi...
12 år siden
Jeg skrev en tekst jeg sk...
Regitze Møbi...
10 år siden
Min drømmedagbog! Del 1.
Winnie Leth ...
9 år siden
Ikke mange weekender endn...
Michala Esch...
15 år siden
Stormen Ingolf og min irr...
Michael Nevs...
7 år siden
Dagen tiltaget 2timer og ...
Hanna Fink (...
12 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Fucking nympho - Kasper L...
Kasper Lund ...
9 år siden
Da jeg blev student
Olivia Birch...
8 år siden
Fortiden er hård.
storm89
5 år siden
At overliste en seksårig
Olivia Birch...
9 år siden
Haiku digte skrives i nut...
Syrene Hvid
6 år siden
Flæskesteg og brækkede ri...
Olivia Birch...
10 år siden
Wow, en regnbue af følels...
Neola
4 år siden
Første dag på Fyldepennen
Liza Abildsk...
10 år siden
Kære natbog (XI) – zombie...
Olivia Birch...
10 år siden
Mette og musik
Halina Abram...
7 år siden
Introduktion til mig
Anne Olsen (...
10 år siden
Hvorfor er det lige at fyre tror man er blevet total desperat, bare fordi man er blevet single?!
Altså, de opfører sig som om det bare handler om at spørge, og så smider jeg glædeligt tøjet og hopper ned under dynen til dem. Selvom sandheden er, at selv et kys med en anden ville føles forkert og ikke-Thomas-agtig lige nu.

Har savnet ham i dag. Meget.. Græd da jeg vågnede, fordi jeg nu har forstået at tomrummet er der for at blive. I hvert fald et stykke tid. Vi finder ikke sammen igen - og skal ikke ses mere.
Han sendte en besked i nat, om at der havde været indbrud i hans bil og at han derfor ikke kunne komme her til aften med de sidste af mine ting.

Hvis han står et sted klokken 2 om natten, og finder sin bil smadret, må det betyde at han har været i byen. Jeg kan slet ikke overskue en tur i byen lige nu. Har slet ikke lyst..

Da Mikal (underbo) hørte at jeg var blevet single, inviterrede han mig starks ned. Med sætningen "Så kan du måske få lov til at se noget film med mig igen?"
Som om jeg skal have tilladelse til det. Thomas havde det fint med jeg så Mikael engang imellem. Det var MIG der var blevet træt af ham.

Forsøgte at inviterre mig selv på mad hos min mor & far, men de syntes det var en dårlig ide´? :( Det gør altid lidt ekstra ondt når de ikke vil have besøg af mig. Især i dag, hvor jeg havde allermest brug for at flygte ind i min mors arme...

Så jeg endte med at gå ned til Mikal. Hold kæft hvor hænger den fyrs liv bare ikke sammen. Det er skønt at være uden for, og kunne se det. Engang var jeg bare en af hans piger..
I dag gjorde han alt for jeg skulle blive. Gav mad - selovm han ikke selv var sulten,skiftede tvkanal efter hvad jeg havde lyst til at se - og lod være med at tage telefonen da den pige han egentlig havde en aftale med ringede..
Grinede for mig selv. For 2 af siden, var jeg pigen der bare fik en telefonsvarer i øret.
Nu var jeg pludselig en delvis grund til den anden pige sad frustreret derhjemme og ikke kunne få fat på ham.

Han er blevet lidt halvfed, og hans pafume lugter af gran. FY!
Stadig en pæn fyr, men ikke længere en jeg ville vende mig om efter på gaden.
Han snakkede i timevis om hans ferie til Tyrkiet, og viste stolt poolen frem - og ævlede om at alt bare var SÅ billigt, og at solen havde bagt fra klokken 8 om morgnen.
Jeg frydede mig invendig, fordi Bali var alt det, gange 1000. Og jeg var afsted med en jeg elskede.
Han var afsted med en af hans tilfældige duller, som havde sagt direkte til ham at hun havde set nogle sider på ferien af ham, hun ikke kunne lide. HA!


Jeg kunne ikke holde ud at være dernede. Kom med dårlige undskyldninger om en masse ting jeg lige skulle ordne.

"Hvorfor har du så travlt? Jeg får stress af dig lige nu...!"

Tror ikke han forstod at han bare ikke er mig mere. Ikke engang som ven...

Inden jeg gik, ringede han til hende tøsen, han egentlig havde en aftale med. Sagde han havde ligget og sovet, og ikke havde hørt telefonen. Hun åd den - og var straks villig til at komme ud til ham. Hun bor helt i køge!

Tænk der er nok naive piger i dette land, til han fortsat kan køre sit game. Det er utroligt...
Men så længe dating.dk er der, vil Mikal også kunne kunne kaste tomme løfter, og søde ord ind på deres skærm.
Og som han så rigtig sagde: Kærlighed gør folk svage! Det er derfor jeg kan få dem til alt...
Engang hoppede og dansede jeg jo selv for ham. Men jeg kunne mærke han ikke spillede fair play, og lurede gennem hans vindue en sen aften. Så ham ligge og kneppe en anden...


Håber han får en ordentlig røvfuld en dag...

Da jeg kom op til mig selv, ringede jeg til Thomas.
Vi snakkede, længe. Ret overfladisk - lige intil jeg spurgte:
Hvordan har du det egentlig, med vi ikke er sammen mere?

Han var stille, og jeg frygtede svaret. Kunne næsten ikke bære hvis det kun var mig der gik rundt og tuede over ham.

"Heldigvis" sagde han at han også var helt ødelagt. Men at han vidste det kun gjore alt meget værre hvis han skrev til mig.

I nat havde han haft en drøm om at vi havde været på ferie, og jeg skulle springe i elastik.
Men elastikken var for lang, og mit hovede ramte jorden. Det blev helt kvast, og jeg døde med det samme....
Han var vågnet grædende, og havde haft lyst til at ringe til mig for at høre om jeg var okay....

Mit hoved har det fint. Men der kommer til at gå tid med at samle mit hjerte sammen igen (Jeg har aldrig været god til puslespil)

Han henter mig fra arbejde i morgen, hvis bilen når at blive lavet. Glæder mig til at se ham, men frygter det også.
I morgen bliver den sidste gang jeg ser ham..I hvert fald til begge vores hjerter er hele, og måske igen banker for andre end hinanden.
Tror jeg komme til at græde, når jeg får min nøgle - og han går...

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Desperat single er publiceret 13/11-2005 20:36 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.