20 år siden

bytur på Streckers

Nye chili
Kenny Raun (...
11 år siden
Ny Picanto
Peter
11 år siden
Helbred
Hanna Fink (...
9 år siden
Dronningmølle, og der er ...
Michala Esch...
16 år siden
Læseferie... næsten
Michala Esch...
12 år siden
Lidt om livet.
Hanna Fink (...
8 år siden
Tørret frugt og gamle und...
Carsten Cede...
6 år siden
Israel
Salomon
10 år siden
Når lykken holder ferie.....
Marlene Gran...
12 år siden
Nisse-alert
Olivia Birch...
10 år siden
Planlagde festival til la...
Carsten Cede...
10 år siden
Belvedere, #momlife & mis...
Racuelle Hei...
6 år siden
Jeg skal have en lille pr...
SoffiG
11 år siden
Selvdestruerende selvreal...
Kasper Lund ...
8 år siden
Thoughts drifting away...
Katrine Søre...
12 år siden
De første dage
Michala Esch...
15 år siden
I dag skulle det være.
Hannah White...
9 år siden
Hundetyven.
Regitze Møbi...
10 år siden
Inspiration eller fjolled...
Kellany Bram...
12 år siden
Er du lesbisk
Jønsse
9 år siden
Dreamtime tæller får, dow...
Camilla Rasm...
8 år siden
Eksamen
RachelBlack
11 år siden
Om sorgen...og post-weddi...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
back agien!!
Lisa Fjord (...
11 år siden
Dagen er tiltaget med 4 t...
Hanna Fink (...
10 år siden
Jeg kunne også bare finde...
Kasper Lund ...
10 år siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
11 år siden
Smil grill og musik 2020
Martin Micha...
4 år siden
Haiku digte skrives i nut...
Syrene Hvid
6 år siden
Glansbilledemennesker - K...
Kasper Lund ...
9 år siden
Første dag.
Neola
4 år siden
Overspisning
Miriam Lidbe...
7 år siden
Dagen idag virker langsom
Kellany Bram...
12 år siden
Og tænk engang, jeg flytt...
spinosi
11 år siden
At blive håndplukket
Olivia Birch...
10 år siden
Roligt forelsket..
Sophie Hatte...
12 år siden
4 år føles som i går.
Jønsse
8 år siden
Tiden
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Sort og hvid.
Line Ley Jen...
10 år siden
Hey now, hey now, don't d...
Camilla Rasm...
8 år siden
Citrontræ
Halina Abram...
7 år siden
Livet, døden og kærlighed...
Ace Burridge...
12 år siden
Byen i går, tømmermænd i dag.

Min lære i folkeskolen lærte os engang at hvis man kan huske hvor mange genstande man har drukket, har man ikke været ret fuld.
Det passer ik. Jeg kan huske alle min fadøl, shots og drinks - endda i rigtig rækkefølge og hvem jeg drak hvad med. Men alligevel har jeg altså været pænt fuld.

Starede med at spise hos Katwoman, og vi skulle mødes med en af hendes veninder jeg ikke havde mødt før.
Pæn pige, men virkelig dum!
Jeg gjorde allerede opmærksom på mig selv, da vi kom hjem til fyrene.
Tog min rævepels af, og lagde den på en komodo. Men den gled ned. Lige ned i de sterinbloklys der stod på gulvet.
Og så gik der satme ild i lortet. Og der stank af død gnu i hele lejligheden.
"Øhh - Hej jeg hedder Rikke - det er mig der lige har brændt halvdelen af din gang af, men tak fordi jeg måtte komme"
Det var ret pinligt, men brød isen en del. Folk blev ved med at sidde og joke med det. Spurgte om jeg altid havde røgelse med osv...
Fyrene var ret nice, men virkelig kedelige.
Den ene - Thomas, var total svigermorsdrøm. ZzzZZZ. Der var ret meget gang i Peter (ham der boede der). Men Katti havde afvaret mig om ham. Han havde prøvet at kysse hende til deres julefrokost sidste weekend, og var vidst en rigtig casanova. Han lavede da også nogle ret direkte moves - meeen da hans kæreste kom hjem stoppede det!
Og vi tog mod byen.

Benjamin & Morten kom ind og mødtes med os. Det var perfekt, for de der fyre var altså pænt kedelige.
Jeg fliertede en del, men der var ikke rigtig nogle rigtige hotti´s.
Faktisk pænt nedren "udvalg". Snakkede kun med en´der var lidt cool.Henrik. Han havde en eller anden fyr med i jakkesæt der bare sad og gloede mens han drak vand. Og de prøvede at bilde mig ind at Henrik var en eller anden meget vigtig person og ham vanddrikkeren var hans limosinecharffør. (Undskyld, men ser mit hår blond ud?)
Jeg sagde at jeg var prinsessen af findland - og det da var super fedt at sådan nogle vigtige personer som os godt kunne hoppe ned fra hesten engang imellem og feste med folket. PÅ STRECKERS.
Efter en del small talk kom der den der akavet pinlige tavshed - hvor v bare stod og drak af vores øl. Hmm... What to do?
Inden jeg nåede at gøre noget, kom Katwoman ind med tåre i øjnenen. Hun havde mødt sin ex kæreste, og havde lige fået at vide han havde været hende utro i de 2 år de havde været sammen! KRISE.
Så jeg smuttede fra Henrik, og da der var ro over det hele igen, var han ude og danse med en blondine (Hey - han fandt en der hoppede på limosine historien. Go Henrik!)

Asker ringede mens jeg var derinde. Har ikke set ham meget længe, og gider ham ik rigtig. Han er lidt mystisk. Da han hørte jeg var på Streckers ville han da lige komme fordi. Altså; Han ville ikke komme IND på Streckers, men hvis han nu stillede sig uden foran kunne jeg jo komme ud og sige hej (Som om jeg gider det!)
Glemte alt om ham, og pludselig er der en der tager mig på røven. Jeg vender mig om for at gi´vedkomne en verbal sviner (Og måske en flad, hvis det ik var sådan en trænet en´) og der står: Asker.
huh?
Han havde ik kunne få fat på mig da han stod uden foran - så nu var han altså kommet ind. (Åh nej)
Så stod han der, med sin jakke på - og sin fine lille taske-mappe-lool-a-like ting i hånden.
Han er sådan en type der hele tiden prøver at være sjov, men HAN ER DET BARE SLET IK.
Og han kan irritere mig noget så grusomt. Da han gik op i baren for at hente noget at drikke, hviskede jeg til Benjamin: "KOM, vi stikker af!"
Fik sagt farvel til de folk vi kendte, og gik ud fra Streckers og ind på McDonalds.

Mens vi sad der og spiste, og snakker om at det måske var lidt ondt at gå fra Asker - kommer han fandeme vadende ind på McDonalds.(FUCK)
Fik sagt noget ikke særlig overbevisende om at vi ikke havde kunne finde ham, og troede han var gået. Og så var vi gået over på McDonalds for at lede efter ham (øh...)
Han skulle på wc, og mens han er det kommer Benjamin og jeg til at snakke om nisser.(ved ik hvor det kom fra)
Og jeg fortæller om en børnebog jeg kan huske, hvor nisser tager ting de gerne vil have, og bytter det ud med pebernødder.
Og der´.. i Asker´s mappeting ligger der sørme en pakke prince. Asker ryger ikke (?), så jeg tænkte at jeg jo godt kunne tage dem. Havde ingen pebernødder at bytte ud med - men han fik en fladmast chokolademuffien i bytte. (Hvor lyder det langt ud...)
Jeg når lige at lukke tasken, da han er tilbage ved vores bord. Vi rejser os for at gå, og jeg siger til Ask: Husk din muffin taske.
Han tror jeg joker med den er grim, og råber - for sjov - : SKAL DU HAVE FLADE?
I det samme kommer der en vagt styrende ud fordi han tror vi er ved at komme op at slås. I min brændert, og fordi det så så sjovt ud at den vagt bare kom flyvende mod os bryder jeg sammen af grin.
Hverken Asker eller Benjamin har set vagten, for de står med ryggen til ham. Og han stod bare der med sin kæmpe krop og fik dem til at ligne små skoledrenge.
De fatter slet ik hvorfor jeg griner, og sender hianden sigende blikke.
Vagten glor også ret mærkeligt - og jeg lusker ud fra McDonalds.
Kan ikke helt huske hvordan vi slap af med Ask. Der var ballede ude på gaden og det vrimlede med lækre politbetjente ( Jeg eeeeeeelsker politimænd) så jeg var minus til stede i det de prøvede at sige til mig.
Men jeg kan huske at Asker hidsigt tampede væk - og sagde jeg skulle ringe hvis jeg stadig ville ud og spise med ham i løbet af ugen(Hvornår har vi lige aftalt vi skal det?)

Pga jeg ikke have scoret noget - købte jeg en fransk hotdog med hvidløgsdressing ved natbussen for ligesom at understege det. (FØJ)
Så i dag stinker jeg af hvidløg- det er så nasty.

Skulle have været i byen med Sara, Line & Katrine i aften. Men jeg skal ikke ud i dag. Tømmermænd og hvidløgsånde gør det umuligt.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget bytur på Streckers er publiceret 04/12-2004 12:40 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.