Endnu en rar dag. Det går op ad bakke

Skoddag
Suree Lio (L...
12 år siden
Modtog bog fire og fem
JesperSB
3 år siden
I dag skulle det være.
Hannah White...
9 år siden
Rich's og kaffebønner bla...
Camilla Rasm...
10 år siden
Mit lys brænder
Tine Sønder ...
11 år siden
Ballade med drillenissen
Carsten Cede...
10 år siden
Hvem fortjener blomsten?
Racuelle Hei...
9 år siden
Sindsyg med klarsyn
Michael Nevs...
7 år siden
Dobbeltmoralsk miljøforkæ...
Merida Dunbr...
6 år siden
Tredje Bog started
JesperSB
3 år siden
godmorgen og godnat
Simone Reinh...
1 år, 11 måneder siden
End og week
Martin Micha...
5 år siden
I aften ser vi Hobitten i...
Carsten Cede...
10 år siden
Da jeg blev student
Olivia Birch...
8 år siden
Første indlæg og ny tid
Miriam Lidbe...
7 år siden
Stine og mormor.
Ruth Christe...
8 år siden
Er lige ved at skrive en historier. I hovedet, da jeg tænkte den var det engelsk komik, nu er det vist bare engelsk et eller andet.
Den var ellers sjov, før den kom på papir, den er stadig sjov oppe i hovedet. Men, det hele kommer bare ikke ud.
Jeg har ondt i mine arme. Jeg burde holde en pause fra computeren, men jeg har ikke lyst. Vil sidde her, resten af livet. Eller bare resten af dagen.
Idag, har været endnu en fantastisk dag i skolen.
Gik LIGE forbi Dl, jeg ved han så mig, han kan umuligt have andet, jeg "var ved at sige" Hej, men så kiggede han væk.
Møgsvin, tænkte jeg. Det gjorde ingenting. Det var dejligt at tænke.
Hvis det kan ske hverdag, at jeg tænkte møgsvin, så ville jeg nok, på et tidspunkt, bare glemme ham.
Nu har jeg egentligt heller ikke lyst til at ligge med ham om aftenen, kysse med ham, være med ham, som jeg ville det engang.
Nu, vil jeg hellere bare være en ven, det kunne være fedt at være gode venner med ham.
Idag var K med toget... Den eneste fyr, hvor jeg forelskede mig, og blev virkeligt dybt såret,fordi han om og om afviste mig, jeg var en ven.
Nu er vi gode venner, men stadig ønsker jeg helt vildt, at han forelskede sig i mig. Egentligt ikke fordi jeg vil ha ham. Jeg vil såre ham. Det er vel det det går du på.
Uheldigvis.
Efter denne her weekend, vil jeg ikke være sammen med flere.
"-Ta det hele som en player, eller lad dig slå ud." hører jeg LOC rappe til "mig."
Fordi? Hvorfor vil jeg ikke være sammen med flere? Fordi der ikke er nogen grund til det. Jeg kan ligeså godt lade være når jeg nu ikke får noget ud af det, kan jeg ikke ?
Er det ikke ligeså smart, at så bare stoppe.
Men håber jeg møder ham i weekenden. Prinsen. Jeg kunne godt bruge en ligenu. en skruk der stjæler mit hjerte, men for guds skyld (eller min egen skyld)ikke sparker til det.
Løfter mig, men ikke knuser ham. Hvis han kommer i weekenden...
Men indtil da, vil jeg bare leve. Nyde det hele. Hele livet er bare så smukt idag.
Det var et brev jeg fik.
Det gjorde mig bare så glad... Lys lille Stjerne. lev i nuet

Det virker så simpelt, lev i nuet, til tider er det bare skide kompliceret. Men ikke idag. Ikke ligenu. det er let. Det er dejligt. Det er hvad der skal til.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Endnu en rar dag. Det går op ad bakke er publiceret 22/08-2005 19:05 af Stella Hvidemann (Stella).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.