Til dem der absolut ønske...
Daniel Stege...
5 måneder, 6 dage siden
End og week
Martin Micha...
5 år siden
Kunstforening.
Hanna Fink (...
10 år siden
Pink banko med Racuelle
Racuelle Hei...
10 år siden
Så kom der en Lille-bebs.
Michala Esch...
15 år siden
Don't go away mad, just g...
Kasper Lund ...
8 år siden
Spoken Word Festival 2014...
Kenneth N. C...
10 år siden
Tanker, om mig, livet, nu...
PernilleBB
3 år siden
Flytnings-spænding, og li...
Kasper Lund ...
9 år siden
Lange dage giver lange pa...
Neola
4 år siden
Dobbeltmoralsk miljøforkæ...
Merida Dunbr...
6 år siden
Tvivl.
ceciliemarie
13 år siden
Guppy, vintertid, stjerne...
Mikala Rosen...
12 år siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
7 år siden
I aften står den på sværd...
Carsten Cede...
10 år siden
Øde strand - tidlig morge...
Mikala Rosen...
15 år siden
Advarselsbokse og hulahop...
Victoria Wan...
9 år siden
!tdnevmO
Camilla Rasm...
16 år siden
Karma is a bitch
caeciliaskov
8 år siden
Ensom og hvad så?
Josephine Lø...
10 år siden
Dagen jeg gav op
ToreB
7 år siden
Sø med ?
Mikala Rosen...
12 år siden
1 ex er det værste, men 3...
Martin Micha...
5 år siden
I dag blev, som forventet ikke så stille og rolig som planlagt. Nej, det er ikke helt rigtig, for jeg havde på fornemmelsen, at dagen godt kunne blive lidt livlig.

Kl. 9.00 ringede telefonen. Det var min kollegas søn, der spurgte om, han måtte komme i dag.
Jo, det måtte han da gerne. Men han skulle være klar over, at huset ville være fyldt med drenge hele dagen igennem.
Kl. 09.30 kom Menno, den hollandske dreng for at lege. Han bor hos sine bedsteforældre, når han er på ferie i Danmark. Hans forældre og lillebror tog hjem i mandags, men han blev.

Klokken 12.00 skulle vi have besøg af en ”Fyldepen” med familie, heriblandt deres søn. De skulle til familiefest i vestjylland og når de nu lige kørte forbi byen, var det oplagt at lave et lille ”træf”. Vi havde alle tiders timer. Det er dejligt når noget mere eller mindre spontant, kan lade sig gøre på den måde. Og drengene var pot og pande lige fra første sekund. Tusind tak fordi I kiggede forbi.

Og klokken 13.00 dukkede endnu en dreng fra byen op, så det meste af dagen, var der 4 drenge, der lynhurtigt besatte alt, hvad der hed ledige computere.
På et tidspunkt kom min søn og spurgte om han måtte installere et spil på min computer. NEJ!!! blev der sagt højt meget højt, klart og tydeligt.

I eftermiddag tog jeg så på rådhuset. Ikke fordi jeg havde glemt, at jeg havde ferie, men fordi en god kollega havde valgt at gå på efterløn i dag. Og hende, ville jeg i hvert fald sige ordentlig farvel til. Hun havde inviteret hele rådhuset på kaffe denne eftermiddag og havde regnet med at kunne gøre det i stilhed på grund af, at så mange var på ferie. Hun hader, når der er fokus på hende.

Da vi kom ind i kantinen, blev hun bare helt stille – noget, der ellers aldrig sker. Hun vidste simpelthen ikke, hvad hun skulle sige til, at vi havde overrasket hende på den måde. Hun vidste, at vi havde ferie og havde derfor ikke regnet med, at jeg kom.
Uh!! jeg elsker, at overraske folk på den positive måde.

Da vi kom hjem igen, gik jeg lige op på 1. sal for at holde mandtal. Jo den var god nok – 3 drenge, 1 datter.
Der var ikke en lyd fra min kollega om, hvornår hendes søn ville blive afhentet og kl. 19.30 satte jeg aftensmaden på bordet, sendte en sms til min kollega om, at hendes søn gerne ville blive til imorgen.
Så her klokken 22.15 var jeg inde på værelset for at foreslå de to af drengene at gå hjem og få sovet indtil i morgen tidlig. De er trods alt kun i alderen fra 10- 13 år og deres familier vil da også gerne se dem ind imellem.

På et eller andet tidspunkt i aften, skal jeg af sted for at hente datteren, der tog over til sin storebror for at se film. Og der går ingen busser den vej om aftenen. Vi bor jo altså på landet.

Så den stille og rolige dag blev til en aktiv dejlig dag, der sluttede med nogle dejlige billeder sydfra på mail fra min gode ven og kollega. Og lidt dril for jeg ind imellem er lidt for impulsiv og hurtig. Jeg glemmer sommetider at ”tænke før jeg taler” og så er det helt i orden at vi sammen får et godt grin over det.
Jeg tror at det er et godt grundlag for et godt venskab – at man kan grine over hinandens små dumheder i stedet for at blive sure.

Så en helt igennem god og dejlig feriedag!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Så gik den 6. feriedag er publiceret 04/08-2005 22:30 af Pia H. Nielsen (Pia Nielsen).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.