På skribentbesøg

Lyden af livet
Hannah White...
9 år siden
Det at blive mand
Ace Burridge...
12 år siden
skriveglæde
Jette Peters...
8 år siden
En sludder, hvis du kan l...
Racuelle Hei...
9 år siden
Gud hader dig, og især mi...
Kasper Lund ...
8 år siden
Luftforandring.
Neola
4 år siden
Smil grill og musik 2020
Martin Micha...
4 år siden
Min beskrivelse på livet
Shawn Cee (J...
9 år siden
Kærligheds og chili
Kenny Raun (...
12 år siden
Overgangen fra en hjerneh...
Camilla Rasm...
10 år siden
Tiden er går
Halina Abram...
7 år siden
Læring og andre samfundsn...
Ole Vind Raa...
11 år siden
Smooth Criminal
Olivia Birch...
9 år siden
Jeg vil starte en gruppe ...
Johannes Han...
5 år siden
Påske
Hanna Fink (...
9 år siden
And they say, the worst ...
Julie Vester...
11 år siden
Merhaba, online-ulve
Camilla Rasm...
10 år siden
Adhd pille som brille
reseptpennen
8 år siden
Prego og ikke for sarte s...
Racuelle Hei...
8 år siden
Kære natbog (XX)
Olivia Birch...
9 år siden
Dagen tiltaget 2timer og ...
Hanna Fink (...
12 år siden
Kære Dagbog

Sidder lige og stener lidt – føler jeg er fuld af energi, men et kig på klokken gør, at jeg hellere må slå bremsen lidt i. Ellers ender det bare med, at jeg ikke få søvn i øjnene, men stadig er vågen om 3-4 timer og det har jeg altså ingen intentioner om i aften *S*

Vender tankerne mod den forgangne weekend, hvor jeg var en tur i Køge og besøge nogle af skribenterne herinde. Ja, i ved selv hvem i er - kram allesammen *S*

Det var virkelig en hyl lørdag med meget snak på kryds og tværs, og jeg håber ærligt ikke, at det er den eneste gang vi har været sammen. Næste gang jeg tager turen har datteren måske fået en større hest og så er det 100% sikkert, at jeg skal op på den. Nu mest for sjov for at se, om jeg stadig kan huske hvor gearkassen sidder henne på sådan en krikke *S*

Tror altså også at jeg arrangerer en madras på gulvet, så jeg kan tillade mig at være der længere og måske også få en kæp i øret. Noget jeg nemlig ikke turde, når jeg skulle med toget hjem igen samme aften, for med min orienteringssans kontra en kæp i øret, ja så kan jeg sagtens forestille mig, at jeg pludselig opdagede, at jeg altså ikke var i toget mod Slagelse, men i stedet befandt mig ombord på Oslo-båden.

Jo, snakker vi bare noget der ligner geografi, så kan mine forældre sagtens forlange skolepengene tilbage.

Tusinde tak for en rigtig god dag i dejlige mennesker SSS

Hele dagen i går – søndag – brugte jeg en del timer herude, men fik også sat lidt skik på hytten, men nåede da også at sove til middag hele 2 gange. Jeg har til tider et gevaldigt sovehjerte, giver bare bagslag, så hvem sad oppe i nat kl. 4?
Nå, ja ethvert svar på det spørgsmål er vist overflødigt i den her sammenhæng *S*

Og nu er endnu en dag ved at rinde på hæld. En dag som på alle måder har været lige så god og positiv som de andre – der manglede sådan set kun lige en ’lille ting’, for at gøre den helt fuldendt, men det vil jeg ikke liiiige komme ind på her ;-)

Var i øvrigt så heldig, at Lasse først skulle møde kl. 10.00, så det passede fint, at han kunne smide Tanja bag på cyklen og aflevere hende i børnehaven. Nu rart hun er blevet så stor, men nu er der heller ikke mange dage til hun bliver 5 år. Vi tæller på fingre hver dag og i morgen tidlig er der kun 7 fingre tilbage.

Nå ja, så fik jeg øvet lidt spansk med Jesper. Ikke at jeg kan det sprog overhovedet, men med lidt forklaring fra hans side, så går det nu helt rimelig og så er det nu slet ikke så svært endda. Har dog ingen forhåbninger om, at jeg selv skal have det lært. Ville så hellere krybe ned i hans engelskbøger og der forbedre mine kundskaber.

Men nu vil jeg lige tage en sidste runde herude og så vil jeg ellers se at finde vejen til soveværelset, så det ikke igen bliver så hulens sent *S*

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget På skribentbesøg er publiceret 11/09-2001 00:58 af Lise-Lotte Gerding (Lise-Lotte).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.