20 år siden

Den skide Pinsesol!

Hun fik Cohen forærende
Olivia Birch...
8 år siden
Dagen er tiltaget med 3 t...
Hanna Fink (...
12 år siden
Kommunikation!
Racuelle Hei...
10 år siden
Påske
Hanna Fink (...
9 år siden
Det vildeste liv
Christian Ba...
10 år siden
ressourceforløb the end
Martin Micha...
5 år siden
Jeg vil starte en gruppe ...
Johannes Han...
5 år siden
Kære natbog (I)
Olivia Birch...
10 år siden
Ligegyldige værdier - Kas...
Kasper Lund ...
10 år siden
Den gamle gartner
Peter
10 år siden
Lidt af det ene og det an...
Michala Esch...
17 år siden
Cigaretten bliver MOST ned i askebægret. Jeg er egentlig skide sur.

Hvorfor helvede er jeg ikke ude og jage Pinsesolen???

Hvorfor helvede er alle på arbejde og jeg for sløv til at lave nogen aftale???

Men jeg er udmattet efter serverings-tjansen. Overraskende nok, er jeg hjemme før midnat. Jeg havde ellers forudset at skulle rende rundt til langt ud på natten.

Det priser jeg mig lykkelig for nu. Gæsterne var allerede godt pløret og mændene lidt for glade og nærgående.
Hader de fulde halv-klamme mænd, som på den mest usmagelige måde står og savler over serveringsfolkene så snart konerne ser væk.
Det er til at overkomme hvis man er et par stykker til at få dem ud fra køkkenet, men jeg var alene om hele lortet og måtte trække vejret dybt hver gang der skulle fyldes mere vin på bordene.

”Hold op med at pil mig i hoved!!!” Jeg ved ikke hvor han regnede med, at hans hånd var henne. Måske var det et akavet forsøg på, at nusse mig på kinden som blev til et eller andet pilleri på min hage. Og der står man med fyldte aksebægre, tommevinflasker og glas og kan ikke gøre en skid andet end at råbe så højt at hele selskabet vender sig om.
Konerne vrisser…også kommer ”heltene” som straks ser snittet til at spille med musklerne og hele molevitten kan begynde forfra.

Nej tak du…

Måske skulle jeg blot lade den Pinsesol danse til den skammer sig og selv gå i seng. Mit humør er frygteligt lige nu og jeg føler mig vred på alt og alle.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Den skide Pinsesol! er publiceret 14/05-2005 23:23 af Bastian.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.