22 år siden

PLOP..og låget faldt af!!

Hej. Og farvel igen. - Ka...
Kasper Lund ...
8 år siden
Så mange startsteder...
George Smile...
10 år siden
Prego og ikke for sarte s...
Racuelle Hei...
8 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
Wow, en regnbue af følels...
Neola
4 år siden
Gensynsglædens pris - 08....
Anna Gammelg...
2 år siden
Hvorfor er jeg så vred?
Neola
4 år siden
Min datters smukke sang
Ace Burridge...
12 år siden
Aloe Vera Gel og mandehør...
Victoria Wan...
9 år siden
Tørret frugt og gamle und...
Carsten Cede...
6 år siden
Ring the bells that still...
Bastian
12 år siden
Misfoster
Tine Sønder ...
12 år siden
Da jeg lærte at skrive
Olivia Birch...
10 år siden
Houdini - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Hold mig i hjertet for en...
Kasper Lund ...
8 år siden
Pandekagekomfur
Peter
11 år siden
Søster Jenna var i fjerns...
Poul Brasch ...
12 år siden
Det er ved at blive en dårlig vane at skrive i dagbogen 2 gange på en dag, men ladheden hænger tungt på ryggen og forhindrer mig at skrive på noget konstruktivt.

Og så var der en lille rest luft jeg glemte at få ud (HA!.."lille"). Der er altid en lille rest der glemmes. Overses.

Min teori om at man kan blive fascineret af et menneske uden at have set det ydre, er nu endelig blevet bekræftet af eksterne censorer. En smule besat, kan man vel kalde mig. Og det er egentlig lidt fedt!
Nu da jeg aldrig har pralt med ikke at have nogen form for fantasi, kildrer det lidt hele tiden inde under hjernebarken. Fordi det er min første gang. Tihi...jomfru for anden gang!!

Men det er nok. Og alligevel ikke. Man er vel født i Nysgerrighedens tegn.

Der var een som pressede mig ind i den her sfære. Og jeg befinder mig egentlig fantastisk godt herinde, når man lige vænner sig til at pladsen er meget trang og at alt er i bevægelse. Mine fingre ryster en kende mere end de plejer, grundet alt for meget koffein og nikotin. Mine 2 bedste venner.
Dårlige bekendtskaber, ja..men de er sgu sjove at lege med!!

Der sker ikke meget herinde i verdensrummet. INtet nyt at fortælle, så besætningen er begyndt at opføre sig mistænkeligt. Er liiiiidt for glade for hinanden, antyder tendenser til normal adfærd i en chimpansefamilie med dertilhørende grooming og make up sex i tide og utide.
En del af de tilstedeværende er også blevet grebet i at tale med sig selv og røre ved sig selv på antikristne områder. " PuHA!"
Men hvad kan man forvente, når de ikke har været i kontakt med jordlignende væsener i mange år.

Jeg tror de keder sig. Jeg tror, at de er modne for nye stimulanser, men radiokontakten er mangelfuld og afstanden for stor til nogen form for indgriben. Kort sagt: de er overladt til sig selv.

Tiden skal slås ihjel. Og det er synd. Fordi den har ikke gjort nogen noget. Den trisser bare rundt og passer sig selv, som sådan nogle nu gør. Mobning! lynching! En grim ting.

Føler mig lidt som om jeg er den eneste impuls inde på dette cybersted. Alle andre er ude og leve. Og jeg sidder bare her og bliver mere rastløs og mere usammenhængende.
PLOP-----og pludselig er jeg sprængt i små atomer. Små skabagtige og hensynsløse mikroorganismer med egen vilje og egne formål. En summende kube.
Og der var een der i det samme løftede lidt på låget. Af ren nysgerrighed.

PISssssssssssssssssss...

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget PLOP..og låget faldt af!! er publiceret 25/07-2003 13:30 af Camilla Moe (moe).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.