17 år siden

Hvis jeg var mig, ville jeg heller ik ha gjort det

More wants more
Tine Sønder ...
12 år siden
I'm not perfect and I kno...
MysteriousGi...
12 år siden
The last soppetur
Olivia Birch...
9 år siden
Tilstand - stilstand
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Life could be simple...
Michala Esch...
7 år siden
Pause
Hanna Fink (...
11 år siden
Ring the bells that still...
Bastian
12 år siden
Det at blive mand
Ace Burridge...
12 år siden
Ophold
Hanna Fink (...
7 år siden
Driving home for Christma...
Camilla Rasm...
8 år siden
Mit hovede er fyldt
SkriveTøsen
12 år siden
23 år - derfor naiv - Kas...
Kasper Lund ...
8 år siden
Den Forkerte Chili.
Kenny Raun (...
10 år siden
Så blev det gjort.
Ace Burridge...
10 år siden
Kafferumlen - Kasper Lund
Kasper Lund ...
8 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Nyt maleri
Jytte Westen...
9 år siden
Dagen før starten
Shawn Cee (J...
9 år siden
Selvudvikling et moderne ...
Bella Donals...
8 år siden
Firserdate
Tine Sønder ...
12 år siden
Gud hader dig, og især mi...
Kasper Lund ...
8 år siden
Stilhedens nåle
Tine Sønder ...
12 år siden
So many feelings on one t...
MysteriousGi...
12 år siden
Spøgelser på vikingemarke...
Carsten Cede...
10 år siden
Hvis jeg var en fisk ...
Halina Abram...
7 år siden
Vi fik vores musikprøve tilbage i fredags. Fuck det var skægt.
Jeg havde jo læst med nogle af de andre pigebørn fra min klasse dagen før prøven, og de fik alle sammen deres prøve tilbage før mig.

De havde fået 4 og 7 alle sammen, og jeg regnede også med at få deromkring.
Da jeg så fik min prøve tilbage, så jeg et 2 tal og en pil ned.
Jeg blev vildt skuffet. Et 2-tal det svarer jo til et 6-tal på den gamle skala. Hmm, kun lige bestået?
Det kunne du fandme godt have gjort bedre tænker jeg ved mig selv, da Line læner sig ind over mig og studerer min karakter.

Jeg havde mest lyst til at gemme den væk, men så tænkte jeg samtidig, at det måske ville være meget sundt for de andre at se, at jeg kan få andet end 10 og 12-taller.

'Har du fået 2 eller 12?' spørger Line så, og før jeg når at reagere, har hun trukket vores lærer hen til bordet, og udspørger ham: 'hvad fanden den der streg betyder'.

Så siger han bare, at det er fordi jeg har fået 12 og smiler til mig.

Mig! 12 i musik!? Jeg ved intet om musik!! Jeg var sikker på, at jeg ville få 4 i min prøve, 7 hvis jeg var virkelig heldig!
Men nej nej, jeg får fandme 12!!

Jeg flippede bare helt ud i et grineflip sammen med Line.
Men det hele blev vildt pinligt, da jeg så at alle musiknørderne på de forreste rækker gloede på mig.
Jeg blev vist helt rød i hovedet, og så skyndte jeg mig at vende mig om og spørger mine veninder, hvad de havde fået.

Jeg fandt ud af bagefter, at musiknørderne havde kigget surt på mig, fordi mange af dem kun havde fået 10, selvom de har spillet musik i flere år!

Så kan jeg godt se, at det er lidt surt, når der sidder en 'musik-blondine' som mig, der bare slår dem alle sammen i en musikteoriprøve!

Jeg plejer jo at sidde på bagerste række i timerne og snakke med mine veninder. Haha!

Vores lærer sagde jo godt nok også, at vi ikke skulle regne med at få den karakter, vi havde fået på prøven, fordi han blev nød til at trække nogle ned, fordi de snakkede for meget i timerne.

Det er lidt noget lort, for jeg tror, at jeg bliver trukket lidt ned i alle mine fag, fordi jeg snakker for meget. Det har mine lærere i hvert fald luftet lidt til de evaluerings samtaler vi har haft..

De kunne jo bare lade være med at lade 1.g være en repetition af 10. klasse - så ville det nok være mere interessant at følge med!

Men jeg er i hvert fald glad for mig 12-tal.
Nr. 2 mens jeg har gået i gymnasiet, og jeg er sikker på at få et 12-tal mere, når vi får vores matematik prøve tilbage, for jeg havde tid nok til at tjekke alle mine ligninger igennem.
Og min engelsklærer luftede også, at jeg snart kunne forvente 12-taller i engelsk - så jeg begynder at samle på dem :P

Mine forældre er meget overraskede! Haha! Men de har efterhånden vænnet sig til, at jeg pludselig er totalt overlegen i de mystiske fag, som jeg egentligt ikke har interesseret mig synderligt for.
Ligesom da jeg fik 13 i min 10. klasses fysik eksamen.

Mine venner glor bare lidt. Det er nu meget skægt.
Tror bare der er mange i klassen, der tror, at jeg har snydt.
Det ville jeg nok også tro om mig, hvis jeg ikke vidste bedre.

Ligesom da Line og jeg stod og røg i pausen med nogle fra de andre klasser, hvor vi snakkede om, hvad fanden den streg mon skulle betyde - hvor vi filosoferede os frem til, at hun skulle have kigget efter mig under prøven - men som jeg selv sagde: 'jeg ville altså heller ikke have satset på at kigge efter mig, hvis jeg var mig.' :D

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hvis jeg var mig, ville jeg heller ik ha gjort det er publiceret 03/11-2007 17:18 af TeChnObaBeN.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.