19 år siden

Næsten alle bliver kuldrede ved forårs

Højskolehjemkomst.
Hanna Fink (...
11 år siden
Shoppingtur til Randers.
Ruth Christe...
8 år siden
Hadet til ham der ødelagd...
Musenmia
5 år siden
Hvad Naja kan.
Camilla Rasm...
11 år siden
Skoddag
Suree Lio (L...
12 år siden
Slush ice til en hund
Regitze Møbi...
10 år siden
Eftertanker
Hanna Fink (...
5 år siden
Skæbne
Hanna Fink (...
11 år siden
Fra en kasse til skjerme
Halina Abram...
7 år siden
Årsdag
Mikala Rosen...
12 år siden
End og week
Martin Micha...
5 år siden
Haiku digte skrives i nut...
Syrene Hvid
6 år siden
Gensynsglædens pris - 08....
Anna Gammelg...
2 år siden
Koldt
Kenny Raun (...
9 år siden
13/07/2016: UFO
Cecilie Revs...
8 år siden
Mit første blogindlæg
Nikoline Bus
7 år siden
Det vildeste liv
Christian Ba...
10 år siden
Begrav et sædekorn
Camilla Rasm...
10 år siden
Min beskrivelse på livet
Shawn Cee (J...
9 år siden
Hele verden, healings-heg...
Camilla Rasm...
8 år siden
Vent på mig
Halina Abram...
7 år siden
Mit lys brænder
Tine Sønder ...
11 år siden
Helbred 2
Hanna Fink (...
9 år siden
Den onde nydelse
Regitze Møbi...
10 år siden
Hvordan?
Halina Abram...
7 år siden
Oplæsning - Del 2
Syrene Hvid
7 år siden
Er frygtelig bagud med alle forberedelser til konfirmation og den kommende uge i skolen. Jeg kom hjem i går eftermiddag, til M som savnede mig. Han tog hjem på job dagen før.

En aften i byen med de gamle venner, som dog sluttede for tidligt fordi jeg havde glemt min pung.

Ugen er fløjet afsted med utrolig flyvfart, jeg fatter det næsten ikke.

Tirsdag slæbte jeg alle mine ting med på skolen, for at få en vurdering af den første eksamensopgave. Det var først til middag, så jeg tog den roligt fra morgenstunden. Pakkede, læste lidt, lavede madpakke, og gik så roligt og afslappet afsted mod toget. Nede ved stationen opdager jeg at jeg har glemt maden, så jeg løber tilbage til lejligheden, og løber så igen til stadionen, kun for at finde ud af at DSB lige pludselig har ændret midlertidigt på afgangene, og at jeg nu kommer 10 min for sent til aftale.
Svedt ankommer jeg til skolen, dog for at få beskeden om at opgaven er god, og det er småting, der skal ændres. Hurra og velkommen til påsken, som jeg nu kan tillade mig at holde.

Efter det korte møde, videre mod Hovedbanen, hvor jeg måtte vente på et forsinket tog (noget nyt?!). Jeg stod af i Odense, hvor M kom og kørte mig hjem. Aftenen var sat af til min familie, da T kun var hjemme den dag. Vi spiste og spillede matador, og havde det faktisk rigtig hyggeligt. Det er sjældent jeg opnår så god kvalitid med min familie.

Onsdag morgen tog vi i banken, og fik bekræftet at et lån bliver besværligt og hårdt. Jeg tror stadig M er tændt på det, men vil indrømme at jeg er begyndt at fortryde og frygte at det vil begrænse os, og gøre det for surt.

Alle tanker omkring det, er lagt på hylden foreløbigt for mit vedkomne. Der er andre vigtigere ting der er vigtige nu.

-Resten af onsdagen stod på reception hos M's mor. Der kom færre end beregnet, så en masse mad gik til spilde. Jeg tog et smut til en anden reception, på den radio jeg engang arbejde for. Jeg fulgtes med S og J, det var kodt men hyggeligt at se dem igen. Det virker som om de har det godt. Egentlig er jeg stadig sur på ham over det han gjorde mod hende. Men hvis hun kan tilgive ham, må jeg også kunne det.
Det blev sent til festen, og en del blev lidt for fulde. Heldigvis kunne vi bare tage med mine forældre hjem.

På radioen fik jeg billetter til håndboldkamp torsdag og fest i hallen lørdag.

Torsdag sov vi dejligt længe, tog i hallen og spiste hos L og K, hvor vi spillede matador...Jeg vandt igen igen.

Fredag spillede vi igen, og spiste påskemiddag ved deres mormor og morfar. Da middagen var slut, kørte jeg M til toget, og kørte hjem til mig selv.

Lørda arbejdede han hele dagen, mens jeg bare slappede af, og tog til fest.

Jeg skal allerede hjem igen i næste weekend. Og kan stadig ikke beslutte mig for om jeg skal skrive sangen færdig eller holde en tale i stedet. Jeg vil gerne gøre det godt.

Nu er M lige taget afsted for at arbejde et par timer. Så når jeg er færdig her, skulle jeg gerne være lidt produktiv, og få noget fra hånden, så jeg kan gå tilfreds i seng. Det gjorde jeg absolut ikke i går. Hele dagen formåede jeg ikke andet end at tage en lang lur i sengen, og efterfølgende sidde på sengen og se fjernsyn med M.
Vi hyggede os, men det var ikke helt med min gode samvittighed. Mon den nogensinde i mot liv biver andet end sort?

Jeg slog lige forbi Disney, og opdagede at jeg egentlig havde glemt alt hvad der sker i Bambi, efter klippet fra "Fra alle os til alle jer"
Overskriften kan den kloge ugle, og ikke jeg tage æren for.
Jeg har en forkærlighed for Disneys de gamle udgaver!

Nå, det var det med tiden der fløj...

-Berta

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Næsten alle bliver kuldrede ved forårs er publiceret 17/04-2006 12:20 af Berta.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.