20 år siden

Statsministerfruen....

Kære natbog (VII)
Olivia Birch...
10 år siden
Dagen jeg gav op
ToreB
7 år siden
En regnfuld og blæsende n...
Michala Esch...
15 år siden
Velkommen, efterår!
Josephine Lø...
10 år siden
Dumme udtalelser og træls...
Racuelle Hei...
6 år siden
Karma is a bitch
caeciliaskov
8 år siden
Vælg ikke tigeren, Martin
Olivia Birch...
9 år siden
Aktivering. Nu skal jeg s...
Gaffa Brandt
12 år siden
Så er vi nået frem
Ragnhild Bac...
11 år siden
Selvopfindelse.
Junior Chris...
2 måneder, 1 dag siden
Vandet i dag
SeMig
3 år siden
Mit hovede er fyldt
SkriveTøsen
12 år siden
19-03-17
Hannah White...
8 år siden
Sikke en dag
Ruth Christe...
8 år siden
Spøgelser på vikingemarke...
Carsten Cede...
10 år siden
Kære
Halina Abram...
7 år siden
Første dag på Fyldepennen
Liza Abildsk...
10 år siden
Hey now, hey now, don't d...
Camilla Rasm...
8 år siden
Guldbryllup
Hanna Fink (...
6 år siden
Livet i Lugano
LoneHK
12 år siden
Introduktion til mig
Anne Olsen (...
10 år siden
Katten, sofaen og jeg
Carsten Cede...
9 år siden
Hinkestenens anatomi
Olivia Birch...
10 år siden
Min første dag på fyldepe...
Wonderadult
12 år siden
Hopeless..
MysteriousGi...
12 år siden
Ravnens Forsvarstale
Enantiodrom
8 måneder, 29 dage siden
Og patterne er blevet læn...
Neola
4 år siden
Lodret vask med rivejern
Victoria Wan...
9 år siden
More wants more
Tine Sønder ...
12 år siden
senior Dating.
Ruth Christe...
8 år siden
En velfærdsengel søges i ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Min første Fantasy novell...
JesperSB
4 år siden
Det var en super, lækker dag i går!
Jeg bestod sørme min 2!!!!!!!! teoriprøve! med...2 fejl! Lækkert og jeg, som var begyndt, at tro, at jeg simpelthen var for dum til, at kører i bil (hm!) - set i bakspejlet, er der kun èn grund (udover, at jeg tydeligvis satte krydserne det forkerte sted) til, at jeg dumpede første gang (med 6 fejl - det er tilladt, at have 5!) - jeg sad og fedtede rundt med mine krydser, fordi jeg var så nervøs. Først et kryds i "Ja" og så da 2. spørgsmål blev læst op, lavede jeg det forrige kryds om til et "Nej" og eventuelt tilbage igen, i steden for, at kigge på billederne og hører efter hvad speakeren fortalte...flot! Den var kodet til, at skulle mislykkeds!

Da vi lige var blevet kaldt ind, i det rum, hvor prøven skulle foregå og politimanden skulle se alle vores papire og tjekke logbog m.m. så gik han hen til en udlænding der sad på 3. række. I starten mente jeg, at det var ret strengt, da jeg ikke kunne forstå, hvorfor han sådan blev med, at spørge (med en meget hård tone) efter hans papire. Så sagde politimanden pludselig "Jeg har jo fortalt dig flere gange, at du skal have din kørerundervisning og teoriundervisning klaret, inden du kan tage teoriprøven. Det er da lidt dumt, at du hele tiden melder dig til, når det er så dyrt og du overhovedet ikke kan få lov til, at tage prøven!" Okay, tænkte jeg. Så har manden altså slet ikke fattet en pind af noget, som helst og åbenbart betalt 580,- kr til en teoriprøve han alligevel ikke kan tage, op til flere gange....!

Da vi skulle have resultatet, at vide, havde jeg i ca. 10 min. siddet med mine hørertelefoner på og lyttet til P2 (en masse klassisk musik) for, at slappe af og få det gelè aftige ved mine ben, til at forsvinde (de rystede for vildt og jeg sad og blev helt nervøs for, om de mon ville kunne bære mig, når jeg skulle op og hente resultatet). Ca. 5 min. før jeg fik resultatet, at vide, tog jeg en filosofi bog med Martin Heidegger op - og....begyndte, at læse i den (for, at læse den, skal man være meget koncentreret for, at forstå hans filosofiske system). Wau, fattede jeg spor? Næh, men jeg fik alligevel "læst" 3 sider.....og i dag, kan jeg så huske, hvad det var jeg læste - absolut blank!

Holdet før os, blev kaldt op og fik deres svar i hånden. Så kom "min" politimand frem og til min store skræk, gav han resultaterne af prøverne på stedet. Ikke noget med, at vi fik stukket papiret i håneden, så vi selv kunne tjekke det - næh nej, han gik et par skridt ind og fortalte om man var dumpet eller ej. Dette kunne jeg simpelthen ikke holde til, så jeg besluttede mig til, at sige, at jeg ikke ville hører resultatet lige nu, fordi jeg simpelthen var for nervøs. Kunne ikke lige klare tanken om, at dumpe for 2. gang foran en masse mere eller mindre underlige mennesker, hvoraf de fleste var sådan nogle "gangsta" typer der sad og skulede på min lædermappe og tydeligvis lagde mærke til, hvor jeg lagde min pung - derudover sad de og "knækkede fingre!" UF! Det er dog en af de grimmeste lyde!
Da det så blev min tur - fortalte jeg, den søde og rare politimand, at jeg ikke ville have resultatet, at vide lige nu og det store smil, han havde på sin mund, forsvandt hurtigt og blev til en meget uforstående grimasse imens han sagde "men...". Så smilte han igen (dog behersket) og gav mig, mine papire i hånden.
Da jeg kom udenfor politistationen, gik jeg i et par minutter og kom så til, at tænke på, at politimandens opførelse beviste, at jeg havde bestået, så jeg ringede til min mand og så tog jeg papirene op og udbrød "2 fejl! Jeg fik kun to fejl!!!" Han lød også meget overrasket og sagde så "Kun 2 fejl, jammen det er 3 for lidt" ;-)

Da han kom hjem, tog han mig ud og spise på en meget lille, hyggelig restaurant her i Holte, hvor også statsministerfruen sad, med 3 veninder. Når man sidder meget tæt på andre mennesker, som man ikke kender, ligger man mækre til, hvordan deres livssyn er (ja, nogle snakkede virkelig så højt, så de overdøvede min mands og min samtale!). Èn af statsministerfruens veninder skulle åbenbart skilles og sagde så "Ja og ..........skal også skilles. Jeg tror bare det er så godt, at èn af hans venner også skal skilles for så har han èn, der er i samme situation, så han kan se, at der intet unormalt er i det" Ej, okay!!

Bye, bye honneyflower
- Dicte;-)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Statsministerfruen.... er publiceret 30/03-2005 08:40 af Dicte.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.