Dag 7 på fyldepennen. Sta...
Gaffa Brandt
12 år siden
Update - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Ikke så halt længere...
Mikala Rosen...
16 år siden
Nej
Poul Brasch ...
2 år siden
Clairvoyant Medie
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Gud taler til alle
Salomon
10 år siden
Dagen før starten
Shawn Cee (J...
9 år siden
Drømme
Salomon
10 år siden
Dag nr. 3 på fyldepennen....
Gaffa Brandt
12 år siden
At se tilbage
Simone Krist...
10 år siden
Hvem fortjener blomsten?
Racuelle Hei...
9 år siden
Atomer & molekyler - nu p...
Mikala Rosen...
12 år siden
This is not a Bridget Jon...
Camilla Rasm...
10 år siden
Tilrettet sofabord
Peter
10 år siden
Transpsarante mennesker -...
Kasper Lund ...
8 år siden
Adfærd, og dens magt.
Junior Chris...
4 måneder, 26 dage siden
Valg 2019
Martin Micha...
5 år siden
Surkål
Vina Frank (...
5 år siden
Overgangen fra en hjerneh...
Camilla Rasm...
10 år siden
Makrel madder og fødsler
Racuelle Hei...
8 år siden
Gode råd og to do lister
Ace Burridge...
12 år siden
Lyst til livet
Halina Abram...
7 år siden
Felicidad mi amor! Felici...
Camilla Rasm...
11 år siden
Det er sygdom, det er sol...
Olivia Birch...
10 år siden
Lykken er en svinerøv
Regitze Møbi...
10 år siden
Så er vi kommet hjem igen fra vor sejltur. Hjem og vaske tøj, ordne forskellige småting, pakke og afsted igen i morgen.

Min mand vil atter ud og sejle en tur - denne gang sammen med sønnen og hans kæreste. De vil til Fanø Cup. For Annes og mit vedkommende tager vi på besøg på Århus-kanten hos en veninde og hendes tvillingedøtre, som er jævnaldrende med Anne - og ligeså hesteinteresseret. Foruden os kommer en anden veninde også - så der skal nok blive noget knevren i hønsegården.

Det bliver sikkert godt, at vi komme på sådan lille tøsetur, for mit humør er lidt nedadgående i disse dage. Den gamle følelse af ikke at være god nok er atter dukket op til overfladen. Jeg er meget nærtagende for tiden og analyserer og vurderer hvert ord, der bliver sagt til mig og - så er jeg så forbandet dygtig til at få det vendt, således at jeg bliver bekræftet i mine antagelser. Jo, jo, jeg har det skidt. Hmmm.

Uha - hvor kan jeg brygge på disse mindreværdsfølelser. Jeg konfronterede min mand med mine følelser i går, men han kunne ikke rigtig hjælpe mig. Han sagde til mig, at jeg lige skulle tage og slappe lidt af. At han syntes, at jeg var en dygtig og god kvinde, hustru og mor og at han elskede mig præcis for den, som jeg er. Jeg sidder nu ellers godt dernede i mit sorte hul. Der kan jeg sidde i dagevis og bare have rigtigt ondt af mig selv, hvis det var det jeg ville. MEN --- det vil jeg ikke. Jeg vil ikke have så forbandet ondt af mig selv og jeg vil ikke vågne klokken lort om natten, fordi jeg har de følelser.

Jeg prøver lige at kigge på mig selv igen. Jeg får disse mindreværdsfølelser, fordi jeg tror, at mine omgivelser kigger skævt til mig og taler fordømmende og nedværdigende om mig. Men det gør de jo ikke - og om de gjorde - jamen så var det jo deres eget problem. Hmmm. Det er mine egne antagelser og mine egne tanker, der kører rundt i knolden på mig, og dem vil jeg ikke have der. Jeg har ikke noget at have dem i. Skulle jeg nu være rigtig hård ved mig selv - det skal jeg ikke - så ville jeg sige til mig selv, at jeg faktisk slet ikke kan være bekendt, at tro at nogen kunne finde på at ringeagte mig i den grad.

Nej hunden ligger nok begravet et helt andet sted. Hmmm. Jeg tror, at problemet er, at jeg har dårlig samvittighed over ikke at nå det, som jeg BURDE. Nej, den dur heller ikke. Bør og burde er faktisk kasseret af mit ordforråd. Og, hvad... Jeg når vel det, som jeg mener er nødvendigt og så kommer det andet langs afsted. Så det med den dårlige samvittighed kan jeg heller ikke bruge.

Jeg vil se om jeg istedet kan flytte mit verdensbilled. Jeg vil prøve at se det fra en anden vinkel og få en anden opfattelse - en anden antagelse af mig selv. Jeg vil prøve at flytte mig og se en anden kvinde i spejlet. En kvinde i godt humør. Med overskud til familien. Med gå-på-mod og mange andre positive ting. Jeg vil dog også se en kvinde, der ved at hun kan ryge ned i hullet igen og atter komme i dårligt humør.

Det er altså ikke hel ringe at kunne sætte ord på sit følelsesliv. Nu er det godt to timer siden, at jeg stod op og jeg kan mærke at jeg har det bedre med mig selv. Det skal belønnes med en formiddagslur. Det har jeg vist fortjent. men allerførst og fremmest vil jeg ud i køkkenet og lave en kop kaffe.

Jeg vil videre med min dag. Pas godt på jer selv derude i samfundet - mine evt. læsere - og hav en god dag.

Kærlig hilsen Nellemor.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hvad med humøret? er publiceret 17/07-2003 06:47 af Ellen Tang Sørensen (nellemor).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.