Makrel madder og fødsler
Racuelle Hei...
8 år siden
Mere tid. Mere alt.
Anja Lind An...
11 år siden
Skriftlige prøver ... Slu...
Anne S. Chri...
11 år siden
Aloe Vera Gel og mandehør...
Victoria Wan...
9 år siden
Det ender med en silhuet
Olivia Birch...
10 år siden
Mit første blogindlæg
Nikoline Bus
7 år siden
Livet, døden og kærlighed...
Ace Burridge...
12 år siden
Udstilling
Hanna Fink (...
10 år siden
Gode råd og to do lister
Ace Burridge...
12 år siden
Undervisning
Hanna Fink (...
12 år siden
Dagen er tiltaget med 3 t...
Hanna Fink (...
12 år siden
Poetry Slan et skridt vid...
Martin Micha...
5 år siden
Frækt Honey
Kenneth Hvid...
1 år, 2 måneder siden
3. Side - I'm back!
Sweetypie93
6 år siden
Hvad Naja kan.
Camilla Rasm...
11 år siden
Min datter Lene på næsten 17 år skulle ha’ rettet sine ører i går.
Hun er født med lidt strittende ører, som var medvirkende til, at hun havde kælenavnet ”Troldepus”, da hun var lille. Desuden har hun dejligt rødt hår og masser af fregner, så der var også lidt Pippi Langstrømpe over hende dengang.

I dag er hun er køn og flot ung pige, men de der ører har generet hende, så derfor ville hun gerne ha’ det rettet. Lene og hendes far var for en måneds tid siden til samtale og undersøgelse på sygehuset, så alt skulle være klar.

Vi ankom til sygehuset ved middagstid, og Lene blev indlagt, selv om det bare skulle være for nogle få timer. Sygeplejersken kunne ikke sige præcis, hvornår hun ville komme under kniven, så vi kunne bare vente, og det gjorde vi så. Småsnakkede, hyggede og drak en masse kaffe og kakao. Efter et par timer ca. blev Lene iklædt hospitalstrøje og kørt over på operationsstuen. Jeg hentede endnu en kop kaffe og satte mig i rygerummet for at vente, men jeg var ikke engang færdig med min cigaret, da Lene kom gående sammen med den kvindelige kirurg. Hun fortalte, at hun faktisk ikke kunne gøre noget for Lene – hun kunne godt udføre operationen, men det ville kun medføre en ændring på 1-2 mm, som jo knapt ville kunne ses, så hendes mening var, at generne ville være for store for Lene, set i forhold til det resultat, der ville komme ud af det. Samtidig overbeviste hun Lene om, at hendes ører faktisk er ganske søde og pæne, at det lille ”strit” kun er en ekstra charme.
Så det endte med, at vi fik Lene udskrevet igen, og drog fra hospitalet midt på eftermiddagen.

Altså må Lene leve med sine ører, ganske som de er – og vi andre må leve med Lene, præcis som hun er, og det gør vi gerne..!

For os, der har elsket hende siden hun blev født, er ørerne jo en naturlig del af hende – så derfor vedbliver hun at være vores Troldepus uanset hvordan hendes ører er placeret på hovedet, og kærligheden til hende er og bli’r den samme.

Kærligst
Wildrose

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Troldepus er publiceret 17/06-2004 07:54 af wildrose.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.