24 år siden

Det gode

En bid af hverdagen.
Hanna Fink (...
4 år siden
Skagen
Peter
11 år siden
Xhristmas fxxx special
Martin Micha...
5 år siden
Musik fra USSR og Danmark
Halina Abram...
11 måneder, 15 dage siden
Min Far er død
Poul Brasch ...
11 år siden
De ligger der.
Ruth Christe...
8 år siden
Det første og bedste 00
ChrisEQ
11 år siden
Ferieafslutning
Hanna Fink (...
11 år siden
Lidt jul og juleferie
Michala Esch...
16 år siden
Sidste Brev til Mor
Fru Flohr
2 år siden
Adhd pille som brille
reseptpennen
8 år siden
Ferie
Hanna Fink (...
10 år siden
Enfant Terrible
Tine Sønder ...
12 år siden
Haven og højrefløjs ateis...
Kenny Raun (...
8 måneder, 26 dage siden
Hej lille dagbog

Forestil jer vores træterrasse med egne børn + deres kammerater igang med pandekagebagning på vores udendørs brændselskomfur 1 plade kakkelovn med ild i ja flere ugeres dårlige nyheder (aviser) giver varme straks til de mest velsmagende pandkager mange hænder om at vende fyrer med aviser og spise dem FANTASTISK SKUE. det lød ikke til de dårlige nyheder gav den mindste bismag.

Det ser nu ud til vi aldrig mere får problemer med disse dårlige nyheder Nikolaj 7 år giver dem det de fortjener i ovnen før vi i fremtiden når at læse dem. FEDT (Fedt hvis ikke nordjysk udtryk men kan måske lære det)

Ellers går det meget godt Lea har ferie med børnene Jeg starter ferie Torsdag spændene hvad hvor livet bringer os hen for intet klarlagt.
På lørdag tager Louise 12 år til sverrig med spejderne i 8 dage så ingen biltur til sydens sol i år, mennn hvis vejret eller påklædning holder må teltet vel ud og luftes.

Søndag aften talte jeg med naboer's farmor forbi vande blomster (mange gange aftensanger mm). Familien var taget til deres egen ø i norge de havde arvet efter hendes svigerfar. tænke sig at eje en ø. nååå det gav også problemer ingen vand ingen strøm et stort hus der stod tomt store dele af året led under hærværk mm. Måske er det alligevel godt vi kan opleve naturen uden at eje den.

Dejligt Lea hun har ferie kan mærke hun liver lidt op finder overskud til oplevelser med børnene mm. (hun er egentlig stærk når det klares ved sidden af det svære) Var i går for første gang i badebasinet herude Herligt syn.

Jeg har egentlig fået tanken vi suplere hinanden godt omkring børnene Lea er god har lyst til spil ludo kort bogstaver tal sysler klip bage og lign. Jeg er sikkert bedre har lyst til bade boldspil slås i græsset lade børnene bruge fantasi med hammer sav de må hjælpe far eller lign.

Håber du og dine får en forsat god dejlig levende sommer eller SOM I ØNSKER DEN

SES Peter



Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Det gode er publiceret 17/07-2001 16:11 af Peter.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.