21 år siden

Det er en glæde at hjælpe andre!

Tredje Bog started
JesperSB
3 år siden
Det ender med en silhuet
Olivia Birch...
10 år siden
Fuglene
Hanna Fink (...
12 år siden
Mit første blogindlæg
Nikoline Bus
7 år siden
Dagen tiltaget 2timer og ...
Hanna Fink (...
12 år siden
Små og store fremskridt p...
Michala Esch...
7 år siden
Den lille dreng, er mig.
Kasper Lund ...
10 år siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
7 år siden
Mit sidste farvel til mor
Jønsse
9 år siden
Katten, sofaen og jeg
Carsten Cede...
9 år siden
Hvem sætter temaet?
Olivia Birch...
9 år siden
Vindstille julefrokost
Olivia Birch...
10 år siden
Kære Dagbog!
Idag er en stor dag! Ronni og jeg har fået et fadderbarn i Peru, og vi har søgt det igennem Plan International!
Vi skrev til dem i mandags, og idag lå der et brev i postkassen!
Jeg var rigtig spændt på at se, hvordan vores barn er..... Vi havde søgt om et barn fra Peru - Ronni ville gerne støtte et barn fra Peru og jeg et fra Colombia! Så vi nøkkede om det, og vinderen var Ronni;)

Vores fadderbarn er en dreng, der hedder Christhian! Han er 10 år, og han ser ud som om, han er en glad dreng! Der er forklaret en masse om hans familieforhold - har begge forældre og tre søskende! Han er glad for at gå i skole, og han kan godt lide boldspil- f.eks. fodbold!
Der var billeder med - et af Christian og et med ham og hans mor! De ser meget alvorlige ud, men det er forklaret med, at de sjældent får taget billeder, og det er en alvorlig begivenhed for dem!

Det er vildt spændende at høre om hans liv, og jeg er glad for, vi kan hjælpe ham med uddannelse osv.
Vi må gerne sende mange breve til ham, men der må kun sendes max. 3 gaver pr. år, og de skal veje under 500 g.
Så vi har været ude at købe gaver til ham! Og vigtigst for ham er jo hans skole, så det blev til en masse skoleting;) Han har fået en skoletaske, et penalhus, blyanter, viskelæder, brevpapir og meget andet godt..... Meget af det med Peter Plys!
Jeg håber, han bliver glad for det - men, det tror jeg nu nok, han gør!
Næste pakke, han skal have, bliver en læderfodbold!!!!!

Til jer der læser min dagbog - Hav en rigtig god aften! Og, det er en fantastisk følelse at kunne glæde andre.....

Jeg er taknemmelig for:
- Ronni
- Vores fadderbarn
- At glæde andre
- Kærlighed
- At skrive
KH Anja!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Det er en glæde at hjælpe andre! er publiceret 17/09-2003 20:00 af Anja Eline (Anja).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.