23 år siden

Drømmen

Nede på point
Olivia Birch...
10 år siden
Julestemning
Ruth Christe...
8 år siden
Det var pindsvinets hjem
Olivia Birch...
9 år siden
Dag nr. 5 på fyldepinden....
Gaffa Brandt
12 år siden
Hr Solsort
Peter
9 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
En sodavandsmaskine for e...
Olivia Birch...
10 år siden
Højskolehjemkomst.
Hanna Fink (...
11 år siden
D. 12.12.15
Racuelle Hei...
9 år siden
De første dage
Michala Esch...
15 år siden
ressourceforløb the end
Martin Micha...
5 år siden
I morges vågnede jeg op fredfyldt efter en mærkelig drøm.

Drømmen handlede om døden men ikke som noget slemt men som giv slip på smerten fra en død.

I drømmen havde vi i vores familie en mand liggende som jeg kendte åå begik selvmord hans krop eller ånd lå ved os nogle kom forbi han skulle ikke mere ligge ved os være til last eller vores smerte.

Lea (min kone) lå ved hans side ville ikke give slip på smerten af at miste.

Da vi fik Lea væk vidste det sig det ikke var manden der begik selvmord men min datter Louise der lå der hun rejste sig som for at forlade os som for at tage vores sorg over tab med sig. Hendes søskende spurgte "hvad hun lavede her" (underforstået det kunne hun ikke hun var jo død) Louise virkede helt uden frygt spurgte hvorfor spørger i om det hvorfor er i så pylrende om mig JEG HAR DET GODT.

Jeg vågnede tænkte er min datter død?? men trods tanken var der overraskende ro indeni mig for jeg vidste ligegyldigt hvor hun var havde hun det godt.

Senere lige før jeg tog på job kaldte jeg på Louise hun reagerede ikke tanker strejfede mig gik ind berørte hende hun vågnede med "La mig sove"

Det sidste jeg så mens jeg tog jakken på var hun lå åå lurede under dynen.

Lige som jeg ville slutte ringede Louise ville gerne have kakao åå boller såå det fik hun)))

SES Peter

Ps: Jeg ved ikke hvad drømmen betyder men forløbig tager jeg det som et tegn på at komme op og besøge nogle efterladte i eftermiddag.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Drømmen er publiceret 03/05-2002 15:13 af Peter.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.