22 år siden

Mary Hutton.

Den gamle gartner
Peter
10 år siden
Græsken
Halina Abram...
7 år siden
dag nr. 4 på Fyldepennen....
Gaffa Brandt
12 år siden
Inkasso Trusler og Intet ...
Junior Chris...
2 måneder, 1 dag siden
Sommer
Hanna Fink (...
8 år siden
Gennem et slør af rubinrø...
Olivia Birch...
10 år siden
Forårsnadver til online-u...
Camilla Rasm...
10 år siden
Er der en mening?
Jønsse
9 år siden
Karma is a bitch
caeciliaskov
8 år siden
I denne dystre tid synes jeg vi trænger til en solstråle-historie. Jeg har den fra lørdagens The West Australian's forside.
Et ret dramatisk billede af en bjørn som giver Mary Hutton et kæmpe knus. Voldsomt ser det ud, med bamsens lange kløer i et kærligt greb om Mary's ansigt.
Mary Hutton, en 63 årig bedstemor her fra Perth.
For 10 år siden begyndte hun sin mission - at befri bjørne i grusomme fangenskaber rundt omkring i Asien.
Hun har en lille kreds af frivillige til at hjælpe med indsamling for at befri bl.a. denne bjørn på forsiden af avisen - Rani.
Rani var "dansende bjørn" i en sigøjnerstamme som nok havde en indtjening ved fremvisning af "dansende" Rani. Der er også et lille billede af Rani dengang. Et reb op gennem et næsebor og ud ovenpå snuden!
Mary og hendes hjælpere har indtil nu kunnet befri mere end 26 bjørne som bliver anbragt i et reservat og hjulpet tilbage til et sundt liv, da bjørnene ofte er i meget dårlig forfatning når de endelig bliver befriet.
Hendes nuværende projekt er at ovetale indiske sigøjner-stammer til at befri danse-bjørnene.
Man må tage hatten af for Mary Huttons entusiasme. Jeg tror det kræver sin kvinde at starte sådan et projekt ud af ingenting.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Mary Hutton. er publiceret 10/02-2003 17:26 af kookaburra.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.