Kindfede og røvfuld!
Racuelle Hei...
10 år siden
life's hard, it's harder ...
Julie Vester...
11 år siden
Den Søde.
Ruth Christe...
8 år siden
Masser af fest til mig :/
Michala Esch...
12 år siden
Nede på point
Olivia Birch...
10 år siden
Guppy, vintertid, stjerne...
Mikala Rosen...
12 år siden
Kaos tur hjem...
Anastasia
13 år siden
Det vildeste liv
Christian Ba...
10 år siden
Tankers paradis?
Katrine Søre...
11 år siden
Hej. Og farvel igen. - Ka...
Kasper Lund ...
8 år siden
køb Bananer
Ruth Christe...
8 år siden
Ophold
Hanna Fink (...
7 år siden
Claus skaffede mig en tur til Odense i går. Så var bunden ligesom lagt. Der er mange som spørger om det ikke er en irritation moment eller kedelig at køre alene retur, efter at have været udenbys. Det synes jeg ikke at det er, idet at jeg bruger mine spejle meget til orientering af andre bilister, og derved tillader jeg mig at høre højt musik. Dette bruger jeg til at forbedre mit talte engelske sprog/tale, som jeg ofte gør brug at ved udenlandske kunder, samt min kære svigerfar.

Jeg elsker at synge, men har ikke den rette ryst til at gøre det offentlig. I tidernes morgen da jeg var barn, var jeg med i et kirkekor. Det resulterede desværre i, at jeg blev bedt om at mime hver gang vi var ude og optræde. Blev stædig, da det ikke var formålet med min sang, så jeg gav den med fuld hals – hvilket resulterede i at jeg fik ” dræber blikket ” mange gange. Opgav hurtig denne karrierevej.

Jeg plejer at sige, at min skolegang sluttede i 5 kl. i forbindelse med min mors død. Kom ind på en ny skole hvor jeg aldrig blev rigtig accepteret, og derfor undgik min deltagelse der. Jeg var hende de andre IKKE måtte lege med. Havde frie tøjler, da min far startede på arbejde kl. 15,00 og først kom hjem sen aften/nat. Det var ikke velset af de andres forældre.

Min forståelse for tysk fik jeg allerede som barn, da jeg så mange tyske udsendeler. og specielt børene programmet Sesamstrasse. Min tale fulgte desværre ikke med, selv om jeg vil våge at påstå at jeg forstår 90 % af det talte sprog. Har ved tale deraf, det som om tungen vokser og ud kommer der noget udefineret bla bla bla. Har ikke overvejet at købe en cd med de Tyske Schlager Hits til at forbedre dette.

Vil nu i bad, sammen med min sang ;-))

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget La la la er publiceret 15/08-2011 09:03 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.