Tanker om vægge med udsmy...
Olivia Birch...
10 år siden
Vælg ikke tigeren, Martin
Olivia Birch...
9 år siden
Dagen i dag
Salomon
10 år siden
feber
Kenny Raun (...
10 år siden
Danmarks skønhed
Halina Abram...
11 måneder, 16 dage siden
Dagen jeg gav op
ToreB
7 år siden
Jeg skal have en lille pr...
SoffiG
11 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Lidt af hvert.
Hanna Fink (...
8 år siden
Atomer & molekyler - nu p...
Mikala Rosen...
12 år siden
Kærligheds og chili
Kenny Raun (...
12 år siden
Glædelig Jul til alle
Poul Brasch ...
9 år siden
Hypergrafi
Camilla Rasm...
16 år siden
Desværre.....
Halina Abram...
7 år siden
No name girl
9 år siden
Cheshire Cat Grin
Tine Sønder ...
12 år siden
Spand med sand, der skal ...
Michala Esch...
7 år siden
Lidt jul og juleferie
Michala Esch...
16 år siden
Tiden i Perspektiv
Rebecca Rahb...
4 måneder, 24 dage siden
Sommerbuket
Hanna Fink (...
11 år siden
Hvem er først ?
Halina Abram...
7 år siden
Kære natbog (IX)
Olivia Birch...
10 år siden
Anden dag på Fyldepinden
Gaffa Brandt
12 år siden
Så fik jeg hilst "tvunget" på dem. De virker flinke nok *pyha* ;)
Dog var mit billede >< det vi havde fået at vide en del anderledes. Vi fik at vide dengang at de vist havde boet der siden starten (altså ca. starten af 70'erne) - HOST!
Eftersom det er et par der har boet her i 18år ca. og har 2 drenge på hhv. 15 og 12år, så... er de noget yngre end "forventet"

*gg* Chili har lige stået og studeret brændeovnen for 1. gang - glæder mig til at det bliver sæson for brug af den :)

Tilbage til naboerne.
Stod lige og småsnakkede lidt med dem, og heldigvis har de ikke hørt Chili når han har skabt sig. Jo, den ene dag da hun stod derude, så hilste hun på ham, eller... prøvede, for han trak baglæns - desværre kunne de heller ikke hilse idag, for han løb indenfor, og jeg kan ikke gå med ham i armen *øvs*

Igår skrev jeg vist noget vedr. ham og det at han atter skal lære at sove om natten. I nat gik det bedre - 23:30 til ca 5:30 - så, som det har været tidl.
Nu skal min dejlige mand så også bare lære at ignorere ham hvis man siger noget om natten.

Har siddet ALT for meget online her i weekenden, men har hentet de NGer jeg abb. på, så de kan læses i fred og ro offline i næste uge :) (det ER jo billigst i weekenden).

Igår fik jeg et MEGA chok. Stillede mig på badevægten for første gang i en del år. DET skulle jeg ikke have gjort.
Regnede på det, og har imens jeg har kendt mic ca. kommet mig 12-15gram om DAGEN i gennemsnit :\
så NU er det slut. Har aftalt med mig selv at de ting der er taget op til idag bliver spist, og derefter er det SLUT.
Startede dagen med lidt mavebøjninger, for ét eller andet sted skal man jo starte.
Åhh ja, og så har jeg tømt colaen som der var taget hul på, og derefter SLUT! Ved jeg får hovedpine i nogle dage, men det er hvad det er - tror jeg nok ;)
Nej, det skal være slut.

Nå, tilbage til naboerne. Måtte lige høre dem om de havde en ide om hvor længe siden det var at der var blevet malet... og tja... ;)
Derudover fik jeg at vide at der engang havde været pool i haven. Da den gik istykker blev den fjernet og der er idag græs. Alt i alt tror jeg slet ikke at der har været græs i haven - det var fliser, pool, hus, udestue og beplantning vil jeg mene... og terrasser. Idag er der heller ikke meget græs - ikke mere end at en håndskubber let klarer jobbet (med mic som rugbrødsmotor) - det passer mig fint, for bruger ikke selv plænen jo.

Regner med at skulle "kigge" på kogebøgerne i dag eller imorgen, så de også kan få en plads i køkkenet *uhm* Ved allerede nu, at der er pladsmangel der hvor jeg ville ønske de stod, så må lige rykke rundt (og smide mere af det jeg ikke bruger ret ofte op i overskabene).
Tænk - så god plads i køkkenet og "pladsmangel" fordi jeg vil have alt stående i ca. samme skabe *Gg*

Chili har også lavet "ulykker" idag - han går altid på jagt efter mics strømper (og han har ofte let ved at finde dem... hvorfor mon ;) - glæder mig til at vi atter har en vaskekurv i hytten)
Idag endte det med efter flere gemmeforbud at han gjorde det et sted jeg ikke kan komme hen pt. - nemlig i Chiliplanterne.... ned i jorden der *suk*

Smutter... hjernen kører atter forvirret rundt :)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Naboen er publiceret 08/06-2003 11:16 af Annika Pedersen (Annika).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.