15 år siden

Meldt ankomst

Jeg googler
Tine Sønder ...
11 år siden
At skrive
Josephine Lø...
10 år siden
Dagene der går
Lisa Brøndbe...
4 år siden
Vinteren strenges.
Mette Boe Ch...
1 måned, 27 dage siden
Belvedere, #momlife & mis...
Racuelle Hei...
6 år siden
back agien!!
Lisa Fjord (...
11 år siden
(The Price Of A Prophet) ...
Junior Chris...
1 måned, 28 dage siden
Månemand
Camilla Rasm...
16 år siden
Ensom og hvad så?
Josephine Lø...
10 år siden
Hundrede af dem
Poul Brasch ...
7 år siden
Lykkedes at ride igennem ...
Regitze Møbi...
10 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Efterdønninger
Hanna Fink (...
10 år siden
Messingmænd og mirakelkur...
Marlene Gran...
12 år siden
Og tænk engang, jeg flytt...
spinosi
11 år siden
Svigermor har meldt sin ankomst på lørdag, og er dermed den første gæst .Svigerfar kommer ikke med ! Han har fået problemer med det ene ben, plus hans i forvejen skrænterne helbred ? Lægen mener at, det en forstukket muskel, men jeg kan ikke lade være med at være bekymret. Han er jo ikke helt ung mere ? Glæder mig i øvrigt til festen, og håber at den bliver fyldestgørende ?

Var særdeles aktiv i kælderen i går og fik gjort køkkenet rent ! Næste etape er det store værelse, som jeg elles havde regnet med, at den mindste var flyttet ned på ? Meen når man ikke kan holde sit nuværende værelse rimeligt, så kan vi slet ikke forvente at, han kan holde et som er dobbelt så stort ? Han har det ikke nemt den unge mand, men det bestemmer han jo selv ?
Nu mangler jeg ” bare ” resten, men det gør man jo altid ? Har generelt smidt meget ” uden for døren ” på det sidste ! Indkørelsen ligner en halv genbrugsplads, uden for myldretid ? Så hvis der er nogen som mangler noget, så er jeg muligvis leveringsdygtig ? Har aftalt med gemalen, at det er væk før festen ? Havde i øvrigt syv punkter på min ” too doo list ” i min kalender i går, og nåede dem alle ! Tror at jeg bliver glad for den og slipper derved, for alle de gule sedler - rundt omkring på mit bord !

Har siden jeg var ” sippet ” ved tilbagekøreselen af André - været angst ? Jeg ved ikke hvor det kommer fra eller af ! ? Måske af spænding til festen - måske af angst for hvordan det skal gå - jeg ved det ikke ? Hvis det ikke bliver bedre de næste dage, så ringer jeg til ” min ” sygeplejerske, og får en snak ! Måske er hun - eller har den gyldne ledetråd ?

Claus er nede og hente de to ” små ” ? Den mellemste har været på arbejde, og den mindste har ” lallet den af ” med sin computer ! Tror at det er et bevist valg – når han tager med derned ? * Smiler *

Vil i gang med at koge æg ? Den står på rugbrød til aften ! Det er svært at beregne hvornår de er hjemme igen, og at koge æg er - indenfor mit køkkenkendskab ;-)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Meldt ankomst er publiceret 05/01-2010 18:06 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.