18 år siden

Alene på skansen igen

Er det noget eller det fo...
Maria jayash...
2 år siden
En regnfuld og blæsende n...
Michala Esch...
15 år siden
Så blev jeg et telt-menne...
Michala Esch...
16 år siden
Søndag eller syndedag ?
Michael Nevs...
7 år siden
I will never understand b...
MysteriousGi...
12 år siden
Hvad vil du være?
Marie Martin...
11 år siden
70 år + 2 dage
Peter Munk (...
11 år siden
Thoughts drifting away...
Katrine Søre...
12 år siden
Modtog bog fire og fem
JesperSB
3 år siden
Tiden er går
Halina Abram...
7 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Frikadelle sved & æggepru...
Racuelle Hei...
10 år siden
Forvirret.
Line Ley Jen...
10 år siden
Kære natbog (X)
Olivia Birch...
10 år siden
Sommerbuket
Hanna Fink (...
11 år siden
Min beskrivelse på livet
Shawn Cee (J...
9 år siden
Efter at have rådført mig med et par kollegaer, så sendte jeg min første fyreseddel af sted i dag. Claus meldte sig frivillig - som den ubarmhjertelige sendebud, og blev også modtaget som sådan. Han er sku mere kold i røven end jeg er ;-)
Jeg har det okay med tanken om at være alene igen. Hellere det, end ikke at vide hvad jeg har at gøre med. Han ( chaufføren ) har virkelig skuffet mig, og jeg mistede total respekten for ham. Ikke fordi han var/er sygemeldt, men af andre grunde. Der er nok lidt elefantblod i mine åre….. Træder man tilstrækkelig nok på mig, så glemmer jeg det aldrig !

Hvis alt går vel, så har jeg en ny chauffør d. 22/12. Hmm… der er lange udsigter i denne branche. Claus har erklæret, at han gerne vil skifte job pga. hans knæ, og mener at det er en kvalifikation i sig selv, at dele seng med chefen. Host…Host
Jeg havde ellers i tidernes morgen, inden jeg startede med at køre - forsvoret at jeg ALDRIG ville have en kæreste/mand som kollega. Jeg er vokset op med historierne om hvem af kollegaerne der var gift med hvem. Havde børn med en anden, og filerede rundt med en tredje. Her kan man virkelig tale om familiesamføring. Er selv et godt eksempel i statistikken, med en tidligere kollega som tidligere stedfar, og en fætter til at ordne regnskabet. Jow - jow

Det må komme an på en prøve om vi kan få det til at fungere, ellers skal jeg nok selv aflevere fyreseddelen ;-D

André ringede i går og fortalte, at han havde haft besøg at hende fra handicap afd. Hun havde sagt, at det nye sted muligvis ikke var klar når kontrakten med gården udløber d. 30/11. Jeg ringede fluks til vores familierådgiver, som det hedder nu om dage. Forlangte en løsning på problemet, og et forslag til hvad der så skulle ske. Hun virkede opgivende og ligeså frustreret over situationen som jeg. Fortalte hende om hans ” tilbagefald ” med stemmerne, og at hans medicinering var sat op. Lagde ikke skjul på, at presset omkring ventetiden og uvisheden, var medvirkende til hans ” tilstand ”. Hun kunne sagtens forstå, og ville endnu engang rykke div. instanser. Lovede at give mig besked så snart at der var det mindste nyt.

Opvasken må få en overnatning. Orker ikke at tage det i aften.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Alene på skansen igen er publiceret 04/10-2006 21:35 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.