SNAFU - Sandheden er derude!

Haven og højrefløjs ateis...
Kenny Raun (...
8 måneder, 25 dage siden
Torsdag d. 3/8-2018
Smukke Emma
6 år siden
Forvirret.
Line Ley Jen...
10 år siden
Lidt jul og juleferie
Michala Esch...
16 år siden
Den Forkerte Chili.
Kenny Raun (...
10 år siden
Jeg inklinerede som det s...
Olivia Birch...
9 år siden
Еnke
Halina Abram...
7 år siden
Normalvis nyder jeg ikke ...
Kasper Lund ...
10 år siden
Situation Normal - All Fucked Up! Del 1.


Som så mange gange før, sad jeg og chattede med Stine idag. Og noget hun sagde, fik mig til at tænke mig om en ekstra gang. Citat:"Der er ingen der ved hva sandheden er præcist". Og det har hun vel egentlig ret i.
Hvad er sandheden egentlig? Er den at himlen er blå? Hvem bestemte at den skulle være blå? Hvad nu hvis jeg syntes at den farve lyder mere som giraf? Himlen er giraf. Nej ok, den var vidst lidt langt ude. Men jeg mener stadig at hun til en hvis grad har ret.

Jeg har også de sidste par dage, spekuleret over hvorfor så mange mennesker har så skide ondt af sig selv. "Jeg har ikke lyst til at leve", "ingen kan li mig" buhu, lad os alle tude over hvor dårligt vi har det...OR NOT! Tag dog istedet hver dag som en udfordring. Hele livet handler om at lære. Hver eneste valg du tager, hver eneste person der får indflydelse på dit liv, lærer dig noget. Måske ser du det ikke nu, men det vil du. Der er en mening med alting.
Livet er ikke svære end man gør det til.

Sandheden er derude! -Eller er den?

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget SNAFU - Sandheden er derude! er publiceret 01/05-2004 23:08 af Lasse Beider Nielsen (Doc).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.