13 år siden

Søde synder

Efterdønninger
Hanna Fink (...
10 år siden
Lodret vask med rivejern
Victoria Wan...
9 år siden
På plads... sådan nærmest...
Michala Esch...
16 år siden
Dating.
Ruth Christe...
8 år siden
Lykkedes at ride igennem ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Like & del
Olivia Birch...
10 år siden
Hundetræning
Chellepigen
11 år siden
Oktober
Camilla Rasm...
11 år siden
Den Søde.
Ruth Christe...
8 år siden
Skriftlige prøver ... Slu...
Anne S. Chri...
11 år siden
Er god start så meget at ...
Kellany Bram...
11 år siden
Ring the bells that still...
Bastian
12 år siden
53.5

Jeg har ingen forståelse for hvordan det vægtnoget fungerer. I forgårs åd jeg flødeskumskager og julemad hos svigermor, i går satte jeg tænderne i en skål chokolade. I dag "adlyder" vægten mere mine ønsker end hvad jeg har fortjent. Sammenlignet med dengang jeg fortjente det og ikke fik noget som helst ud af det... hmmm..

Katten var syg i går - kastede op 2 gange. Egentlig var hun kun syg lige omkring dér hvor hun kastede op, mens hun virkede til at have det helt fint resten af dagen. Det er måske bare at være ærlig om det?
Det jeg tænker på er at min mor lærte mig at hvis jeg var syg, så skulle jeg blive hjemme og helst i sengen og sove hele dagen. Frygten for at folk skulle tro at jeg pjækkede gjorde at jeg istedet skulle overdrive min sygdom. Jeg mener, det er da egentlig dumt. Jeg kan da godt være "lovligt" syg så at det ikke giver mening at sidde i skolen/på arbejde og kaste op, uden at jeg af den grund ikke kan bevæge mig rundt og hygge mig på de tidspunkter hvor jeg har det lidt bedre i løbet af dagen. Men nej, den sidder stadig i mig.
Er man syg, så er man syg og må ikke gå uden for huset. Det kunne jo ske at en kollega så én, eller endnu værre chefen, og tænkte at man pjækkede.

Grunden til at jeg kanøflede en skål chokolade i går (og cola) var at jeg havde nattearbejde med min opgave - der var lige nogle ting der skulle afleveres til vejlederes i dag. Så nu tror jeg at jeg vil lege weekend og tage til træning, så jeg kan gøre bod for min søde synder.

Måske vil kæresten tilgive mig for at lave suppe igen i aften?

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Søde synder er publiceret 14/11-2011 14:19 af Suree Lio (Løvinde).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.