22 år siden

Manglende service eller ej!

Stormen Ingolf og min irr...
Michael Nevs...
7 år siden
feber
Kenny Raun (...
10 år siden
Så blev det gjort.
Ace Burridge...
11 år siden
Kaos, vrede og kærlighed
Line Ley Jen...
5 år siden
ser, lytter og styrer
Sune Yttesen...
7 år siden
Mandag kære mandag.
Malene Hahn
9 år siden
Det er sjovt
Katrine Søre...
11 år siden
Fødselsdagsgave
Hanna Fink (...
6 år siden
Det aktive...
Poul Brasch ...
12 år siden
Flot fyr.
Ruth Christe...
8 år siden
Det her er ikke mit land
Olivia Birch...
10 år siden
Luftforandring.
Neola
4 år siden
Sommerlandet
Hanna Fink (...
10 år siden
200
Jette Peters...
8 år siden
Lana Del Rey
Christacia
12 år siden
Gode råd og to do lister
Ace Burridge...
12 år siden
Noglegange er jeg i tvivl om jeg er i den rigtige branche, selvom jeg inderst inde ved at det er min rigtige hylde.

Men engangimellem tvivler jeg!
Fordi jeg har en stolthed og et temperemant, som ikke altid kan presses ind i skabelonen "serviceminded".

jeg er serviceminded og ved at jeg er god til det. Og jeg kan lide det. men indeimellem møder jeg nogle individer, som presser mig ud hvor jeg pludselig skal gå på kompromis med mig selv og min stolthed.

Jeg tager noglegange tingene lidt for personligt, når en gæst overskider min grænse, og så ser jeg på mine kolleger og ser at de ikke lader sig røre med det samme. Så er det jeg tænker om jeg er selvhøjtidelig.
Og det er ikke et plus i branchen.

Men alligevel ved jeg inderst inde hvad jeg vil finde mig i og skønt gæsten "for det meste" altid har ret, så mener jeg ikke at jeg skal kravle på alle fire for dem. Jeg har også mit køn og min alder imod mig og derfor skal jeg være lidt mere på dupperne end andre.

Fordi der er forskel på om man er 56 år og gammel rotte i faget og mand, og en 27 årige kvinde med middel erfaing og i lære.
Jeg kan læse de mennesker som uden ord udstråler med det samme, at her har de en tjener som de kan bosse rundt med og derfor bliver jeg nødt til at stejle engangiellem. for at markere mig og for at beskytte mig selv.

jeg ved godt hvorfor. Jeg lægger min sjæl og mit hjerte i mit arbejde. Jeg bliver glad når gæsterne er glade, jeg bliver ked af det når de er utilfredse, men jeg mener, at det gør mig til en god tjener. Indlevelse.
Det gør bare at indimellem bliver jeg nødt til at vise tænder og det er "måske" ikke særligt serviceminded, men jeg må heller ikke miste min selvrespekt bare pga. en fuld svensker.

Men det er disse former for spørgsmål der dukker op.

og hvorfor skulle jeg finde mig i alt?
Hvorfor skulle jeg finde mig i, at en gæst står og taler ned til mig?
Skulle jeg bare sænke skjoldet og tage imod bare fordi jeg er tjener?

NEJ! Fandme nej! Hvis der ikke er nogle der sætter sig i respekt over for sådanne typer, så fortsætter de jo bare til den næste.

Og om det er mangel på service, ja...så sover jeg stadig som et lille barn om nattetn!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Manglende service eller ej! er publiceret 10/07-2003 11:11 af Camilla Moe (moe).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.