En aften med oplæsning, v...
Olivia Birch...
10 år siden
Kære natbog (XVI) – ingen...
Olivia Birch...
9 år siden
Bryllup1 - Og så så man l...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Forandring
Hanna Fink (...
9 år siden
Forsvundet novelle! Hvad ...
Bella Donals...
8 år siden
Hr Solsort
Peter
9 år siden
Hey now, hey now, don't d...
Camilla Rasm...
8 år siden
... og jeg er i virkeligheden ret ligeglad, men det var hyggeligt at sidde på café med veninde, ven, venindes kæreste (som er en gammel ven hjemmefra).
Pudsigt, som man kan blive revet med af noget, man interesserer sig så lidt for. Jeg hader i virkeligheden fodbold. Jeg plejede at synes, at sport stjal spændende sendetid fra alt muligt andet, jeg hellere ville se.

Men på cafeén mødte jeg en gammel efterskole kammerat, og det var rigtigt rigtigt hyggeligt at se ham. Jeg blev rørt. Han forlader én gang om året sin kone og børn for at tage ind til København og se fuss med vennerne. Det er sgu da på en måde rørende.

Jeg er træt, har fået blære-historie for 117 gang i år, og er lidt ked af min dumme dumme behandling af fyr, som nu nok ikke gider mig mere. Det er ok, men jeg kommer til at savne ham. Eller... jeg savner ham sgu lidt.

Måske har jeg udviklet mig til at være tryghedsnarkoman på mine gamle dage. Det plejede jeg ellers ikke at være.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Barcelona vandt, fyr vinder er publiceret 27/05-2009 23:26 af Pletfrit Sind.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.