16 år siden

Jubih, det tordner

Lidt af hvert
Hanna Fink (...
8 år siden
Inspiration eller fjolled...
Kellany Bram...
12 år siden
Da jeg lærte at skrive
Olivia Birch...
10 år siden
Desværre.....
Halina Abram...
7 år siden
12.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Udstilling
Hanna Fink (...
10 år siden
Gode karakterer og en for...
Camilla Ahle...
6 år siden
Jeg elsker, elsker, elsker det!

Har lige set et lyn over hustagene, kort efter at himlen havde været helt lyserød. Det er altid ret fantastisk. Nu tordner det også.

Jeg synes det er lidt imponerende med de himmelfænomener. Tordenvejrene i Buenos Aires, kommer tilbage til hukommelsen. Hvor himlen flækkede horisontalt i lange voldsomme lyn, og regnen pludseligt ikke kunne komme hurtigt nok ned fra oven. Og alt det kunne man opleve i kinasko og stadig svede en anelse på næsen pga. fugt og varme... Det begynder at være rigtigt længe siden. Det var i februar/marts uvejrene var værst. Lige efter vi var kommet derned. I 2005.

Nu her påsken var månen helt afsindigt stor mens den stadig hang lavt, sådan helt i starten af natten ... hvorfor er det egentlig sådan nogle gange?

Og Nordlys... det har jeg aldrig set, men det ville jeg gerne.

Elsker tordenvejr... det er altid forløsende.

Fik jeg sagt, at det dejligt at komme tilbage på arbejdet idag? Det var det!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Jubih, det tordner er publiceret 27/04-2009 21:14 af Pletfrit Sind.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.