20 år siden

På halv weekend

Åh den vrede, den vrede!
Bastian
12 år siden
Dagen tiltaget 2timer og ...
Hanna Fink (...
12 år siden
Verden holder vejret!
Marlene Gran...
12 år siden
Dancer in the Dark.
Camilla Rasm...
7 år siden
På plads... sådan nærmest...
Michala Esch...
16 år siden
How it all began...
Shirley Shei...
9 år siden
Forvirret.
Line Ley Jen...
10 år siden
It. Is. Yuge! YUGE, I tel...
Olivia Birch...
8 år siden
Slush ice til en hund
Regitze Møbi...
10 år siden
Lokumsdyret
Regitze Møbi...
10 år siden
Israel
Salomon
10 år siden
Vand
Halina Abram...
7 år siden
Sejr I Retten.
Junior Chris...
2 måneder siden
Dag 6 på Fyldepennen. Fes...
Gaffa Brandt
12 år siden
Lana Del Rey
Christacia
12 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Min skrivelyst har stået lidt på standby her på det sidste. Det gælder både her inde, mail og andet jeg skriver på. Ordene og tankerne har været meningsløse og tomme.
Måske er jeg bare inde i en periode hvor det går godt, hvor der ikke er så meget som gør mig ked af det, vred eller bare trist….. Jeg smiler lidt ved tanken om ” kan det nu også være rigtig”. Joo selvfølgelig hvis jeg virkelig ville, så kunne jeg sikkert godt finde noget, eller selv male fanden på væggen. Men hvorfor skulle jeg !!

Vi har taget en impulsiv beslutning, og taget imod en invitation om at komme op til Claus´s søster i Horsens og spise i morgen, hvor vi så bliver til søndag. Der fra drager vi videre til Århus, for at lykønske min svoger med hans fødselsdag.

Det var ellers meningen at jeg skulle have kørt hele weekenden, men ” nøjes ” med at køre til middag i morgen.

Baggrunden for invitationen er, at vi har valgt at aflyse den årlige julefrokost anden juledag. Vi orker det simpelthen ikke… De sidste 5-6 år har vi holdt julefrokost og samlet familien. Vi har igennem årene fået mange tilkendegivelser, om at de er glade for vores initiativ og at de glæder sig hver gang, så der har selvfølgelig været en vis skuffelse over at vi har aflyst.

Den del af familien kender ikke til hvad vi har været igennem den forgående år, og har fået en ” historie ” om at projekt kælder har taget pusten fra os. Hmm

Apropos min kære svoger. Jeg skal ud og finde en Handy bog med Flemming Leth i morgen. Vi er normalt ikke på gave fod med hinanden, men han skal lige drilles.
Min søster spurte om vi ikke liiiiige kunne tage boremaskinen med. De har ikke fået hængt flere lamper eller billeder op, siden at Claus hjalp dem lige efter de var flyttet ind. Jeg tror ikke engang at min svoger ved hvordan man vender en hammer. Men han er rar……. Det er da en vigtigt ;-)

Vores lille hund skal over til hendes plejefar ( Michelle´s far ). De er så glade for hinanden, og han har allerede planlagt en længere gåtur med hende.

Jeg vil have ordnet nogle småting her hjemme i aften, for ikke at blive stresset og løbe forvirret rundt omkring mig selv i morgen.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget På halv weekend er publiceret 12/11-2004 21:08 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.