Gnaven, træt = sur og pirrelig..

Gamle skole
Nikitaolsen1
10 år siden
Tømmer lige rygsækken.
Neola
4 år siden
Kunstforening.
Hanna Fink (...
10 år siden
Blæksprutte arme og mange...
Racuelle Hei...
6 år siden
Hjem igen
Salomon
10 år siden
Ptojekt SØNDAGSJAM
Martin Micha...
5 år siden
Kender I det?
Hanna Fink (...
11 år siden
Karrusel
Sincedawnofm...
11 år siden
At skrive
Josephine Lø...
10 år siden
Der bliver snart stille :...
Kellany Bram...
12 år siden
Nøej manner for et besøg i går..!!

Nus skrev at han fik tidligt fri, så han tog direkte herhjem..
Det gav humøret et grundigt spark opad..

Indtil jeg rent faktisk nåede hjem til en tordensky af en fyr.. Snerrede, var sur, graven, særdeles ikke-munter og noget så irriterende..

Så han blev smidt i seng - eller han gik nærmest af sig selv.. Var overtræt i en halv times tid, og så sov han.. Og var total umulig at få liv i i 3,5 time..

Han vågnede igen af sig selv, da jeg havde givet op og sad og læste.. Og blev sur igen.. Vi spiste.. Han vrøvlede videre så jeg bad ham om at klappe i og spise og fise tilbage under dynen igen.. Så faldt gaflen, og han fik 30 sekunders dårlig samvittighed og holdt mig i hånden..

Det var en mærkelig nat.. Drømte ualmindelig lidt og rodet..

Han stod op klokken fem og startede sin morgen som han gjorde dengang.. Hyperaktiv, kaffe med mælk og iPhone.. Var næsten faldet i søvn igen, da han kom over og lige så stille kravlede ned under dynen igen.. Lagde en arm om mig og kyssede mig på skulderen = sikkert tegn på at glade Nus er tilbage..

Han smuttede ti min senere, og jeg er lige stået op, sådan, semi i hvert fald..

Dét var en mærkelig oplevelse..
Undskyldning inkasseret godt nok, men det gav først mening da fyren indrømmede at han ikke havde sovet i to dage.. Ihh..

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Gnaven, træt = sur og pirrelig.. er publiceret 07/05-2010 10:15 af Sophie Hatter (Femininum).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.